مرگ اریک گارنر: تجدید نظر در روشهای بازدارنده پلیس؟

حق نشر عکس Getty

گزارش شده دانیال پانتالیو یک مامور پلیس نیو‌یورک که پیشتر گفته شده بود سبب مرگ اریک گارنر، یک شهروند سیاهپوست شده بود، مورد محاکمه قرار نخواهد گرفت.

آقای گارنر به دلیل فروش غیرقانونی سیگار، هنگامی که پلیس تلاش می کرد او را بازداشت کند، جان خود را از دست داد.

پزشکی قانونی نیویورک گفته است مرگ اریک گارنر به دلیل فشار بر قفسه سینه او در شرایطی بوده که پلیس او را بدون اجازه حرکت به طور فیزیکی روی زمین نگهداشته بود.

تصاویر ویدئویی حکایت از آن دارند که دانیال پانتالیو دستهای خود را دور گردن آقای گارنر قفل کرده و سپس او را با خود به سمت زمین کشانده است.

هر گونه روش بازدارنده ای که با فشار به گلو یا مجاری تنفسی همراه باشد به گونه ای که امکان تنفس را مشکل کند از دهه ۱۹۸۰ در نیویورک ممنوع بوده است.

هر چند پلیس نیویورک به منظور آرام کردن متهمان برای بازداشت، اجازه گرفتن آنها از ناحیه گردن را ندارد، این شیوه همچنان رایج است.

گزارشی که در اکتبر ۲۰۱۴ توسط مقامات شهری نیو یورک منتشر شد، حکایت از آن دارد که در طول پنج و نیم سال گذشته ۱۱۲۸ شکایت از ماموران پلیس در این خصوص دریافت شده است.

۲۱۹ مورد شکایت در خصوص گرفتن حلق مظنونان برای آرام کردن آنها بین ژوئیه ۲۰۱۳ و ژوئیه ۲۰۱۴ ثبت شده است که اکثریت این موارد در حضور دو مامور پلیس یا بیشتر بوده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که در خصوص شرایط مرگ آقای گارنر یک تحقیق فدرال انجام خواهد داد.

با این حال، پت لینچ، رییس یک اتحادیه صنفی که ماموران پلیس را نمایندگی می کند با ابراز تاسف از مرگ اریک گارنر گفته است که تنها هدف مامور پلیس بازداشت او بوده است و شیوه به کار گرفته شده طبق آموزشهای پلیسی بوده است.

تصمیم به منع تعقیب دانیال پانتالیو سبب اعتراضات خیابانی در نیویورک و شهرهای دیگر شده است.

اداره پلیس نیویورک گفته است که در پی مرگ اریک گارنر ۳۶,۰۰۰ مامور پلیس در خصوص توسل به زور آموزش مجدد خواهند دید.

پیشتر، درن ویلسون، یک مامور پلیس در شهر فرگوسن ایالت میسوری، که با شلیک چند گلوله به یک جوان سیاهپوست سبب مرگ او شده بود، نیز از تعقیب قضایی رهایی یافت.