آمریکا: برای نجات سامرز از دست القاعده اقدام کردیم

حق نشر عکس EPA
Image caption باراک اوباما، وزارت دفاع را مامور نجات آقای سامرز کرده است.

آمریکا از تلاش خود برای نجات لوک سامرز، خبرنگار آمریکایی که در دست شبکه القاعده در یمن اسیر است، پرده برداشته است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته فرمان نجات این خبرنگار را صادر کرده اما شورای امنیت ملی این کشور می‌گوید "در حالی که گروگان‌های سایر ملیت‌ها در مکان مورد نظر حاضر بودند و نجات پیدا کردند، متاسفانه گروگان آمریکایی در محل نبود."

در ویدئویی که پیکارجویان القاعده در یمن منتشر کردند مردی که خود را لوک سامرز معرفی می‌کند می‌گوید جانش در خطر است و کمک می‌خواهد. این خبرنگار آمریکایی، بریتانیایی سپتامبر ۲۰۱۳ در یمن ربوده شده بود.

ویدئو همچنین یک عضو گروه القاعده در شبه جزیره عربستان را نشان می‌دهد که آقای سامرز را تهدید به مرگ می‌کند. او بدون آنکه خواسته‌های مشخصی را مطرح کند می‌گوید در صورتی که به خواسته‌هایش عمل نشود آقای سامرز را خواهد کشت.

آقای سامرز، ۳۳ ساله، برای خبرگزاری‌های محلی کار می‌کرد و گزارش‌ها و عکس‌هایش در رسانه‌های بین المللی از جمله وبسایت بی‌بی‌سی منتشر می‌شد.

"طبقه‌بندی شده"

نیروهای آمریکایی و یمنی ۲۵ نوامبر سال جاری، شش شهروند یمن، یک سعودی و یک اتیوپیایی را در عملیاتی ویژه از یک غار در کوه‌های استان حضرموت یمن نجات دادند. طبق گزارش‌ها ۷ پیکارجو طی این عملیات کشته شدند. برنادت میهِن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته است: "همین که دولت آمریکا به اطلاعات قابل اعتماد و طرح عملیاتی دسترسی پیدا کرد، رئیس جمهوری، وزارت دفاع را موظف کرد ماموریت نجات آقای سامرز را کلید بزند".

به گفته او "جزئیات این عملیات طبقه‌بندی شده باقی می‌ماند."اهمیت حفظ امنیت آقای سامرز و نیروهای آمریکایی که این ماموریت را برعهده می‌گرفتند، ما را واداشت اطلاعات مربوط به او و تلاش‌ها برای نجاتش را فاش نکنیم".

خانم میهن همچنین گفت "رئیس جمهوری به نیروهای آمریکایی که این ماموریت را انجام دادند افتخار می‌کند، چرا که تلاش‌شان به آنها که قصد آسیب زدن به ایالات متحده را دارند هشدار می‌دهد ایالات متحده ربودن شهروندانش را تحمل نخواهد کرد و از هیچ اقدامی برای تضمین بازگشت آنها دریغ نمی‌کند و گروگان‌گیران را مسئول می‌شمارد ."

پیکارجویان القاعده در یمن در شرایطی آقای سامرز را تهدید به مرگ کرده‌اند که از اوت (مرداد) امسال گروه موسوم به دولت اسلامی که کنترل بخش‌هایی از سوریه و عراق را در اختیار دارد، پنج گروگان غربی را به قتل رسانده‌ است.

آمریکا پیکارجویان القاعده را در شبه جزیره عربستان یکی از خطرناک ترین شاخه‌های این شبکه می‌داند. این گروه در شرق یمن مستقر است و در میان ناآرامی‌های پس از سقوط علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن، در سال ۲۰۱۱ در این کشور فقیر قدرت بیشتری گرفته است.

مطالب مرتبط