حقوق بشر شامل حال شمپانزه‌ها 'نمی شود'

حق نشر عکس AP
Image caption تامی، شمپانزه بیست و شش ساله سالها برای نمایش و سرگرمی بکار گرفته شده و اکنون در قفسی تنها زندگی می کند

دادگاهی در آمریکا حکم داده است که حقوق بشر شامل حال شمپانزه‌ها نمی شود و نمی‌توان آن را دارای شخصیت حقوقی دانست.

تقریبا دو ماه پیش استیون وایز وکیل و رییس سازمانی به نام "پروژه حقوق غیر انسان‌‌ها" درباره وضعیت چهار شمپانزه از جمله شمپانزه‌ای به نام تامی به دادگاه شکایت کرده بود.

آقای وایز گفته بود پاتریک لاوری صاحب تامی هیچ دلیل قابل قبولی برای نگهداری تامی در اسارت ندارد.

او استدلال کرد که شمپانزه ها باهوش هستند واز نظر خودآگاهی، آنها نزدیکترین خویشاوند انسان هستند و اسارت برای مابقی عمر را درک می‌کنند.

او تامی را به بچه انسان تشبیه کرده و شرایط او را به مثابه زندان انفرادی برای انسان دانسته بود.

هدف پروژه حقوق غیر انسان‌‌ها، دادن شخصیت حقوقی به تامی نبود بلکه آنها می خواستند او را از اسارت آزاد کرده و به منطقه‌ای حفاظت شده در فلوریدا منتقل کنند.

اما دادگاه رای داد که نمی توان برای تامی شخصیت حقوقی قائل شد چون شخصیت حقوقی با مسئولیتهایی همراه است که نمی توان آنها را بر تامی مترتب دانست.

سازمان حقوق غیر انسان‌ها به این رای معترض بود و در خواست تجدید نظر کرد اما دادگاه تجدید نظر که از پنج قاضی تشکیل شده بود حکم دادگاه قبلی را تایید کرد.

قاضی کارن پیترز در حکم دادگاه تجدید نظر تاکید کرد که شمپانزه ها را نمی توان مانند اشیاء دانست و بر شباهت بسیار این حیوان به انسان تایید کرد اما "شمپانزه الزام قانونی ندارد، وظایف اجتماعی شامل حالش نیست و نمی توان آن را از نظر حقوقی در قبال اعمالش مسئول دانست."

صاحب تامی از ده سال پیش پاتریک لاوری است که از حکم دادگاه ابراز رضایت کرده است.

او قائل شدن حقوق انسانی را برای یک شمپانزه "مسخره" توصیف کرده و گفته بود تامی در خانه‌ "عالی‌اش" تلویزیون و اسباب‌بازی و زندگی راحتی دارد.

آقای وایز گفته در اعتراض به رای دادگاه، به دادگاه عالی نیویورک شکایت خواهد کرد.