خانواده خبرنگار آمریکایی گروگان گرفته شده خواستار آزادی فرزندشان شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لوک سامرز در سال ۲۰۱۳ به گروگان گرفته شد

خانواده لوک سامرز، گروگان آمریکایی بریتانیایی الاصل، با انتشار ویدئویی از پیکارجویان القاعده در یمن درخواست کردند تا با نشان دادن رحم و شفقت، او را آزاد کنند.

در این نوار ویدئویی، پائولا سامرز، مادر این گروگان می گوید: "لطفا به ما فرصتی بدهید تا بار دیگر لوک را ببینیم."

روز چهارشنبه (۳ نوامبر) در ویدئویی جداگانه مردی که خود را سامرز معرفی می کند، ضمن درخواست کمک می گوید که زندگیش در خطر است.

مادر و برادر لوک سامرز در این نوار ویدئویی همچنین گفته اند: "لوک تنها یک عکاس خبری است و مسئول سیاست هایی که دولت آمریکا اتخاذ می کند، نیست."

آقای سامرز، ۳۳ ساله، برای خبرگزاری‌های محلی کار می‌کرد و گزارش‌ها و عکس‌هایش در رسانه‌های بین المللی از جمله وبسایت بی‌بی‌سی منتشر می‌شد.

او در سال ۲۰۱۳ گروگان گرفته شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مادر و برادر لوک سامرز خواستار آزادی او شده اند

در ویدئویی که روز چهارشنبه منتشر شد یکی اعضای القاعده در شبه جزیره عربستان تهدید کرد در صورتی که خواسته های آنها برآورده نشود، لوک سامرز را خواهند کشت.

آمریکا گفته است که برای نجات لوک سامرز وارد عمل شده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته است: "همین که دولت آمریکا به اطلاعات قابل اعتماد و طرح عملیاتی دسترسی پیدا کرد، رئیس جمهوری، وزارت دفاع را موظف کرد ماموریت نجات آقای سامرز را کلید بزند."

آمریکا پیکارجویان القاعده را در شبه جزیره عربستان یکی از خطرناک ترین شاخه‌های این شبکه می‌داند. این گروه در شرق یمن مستقر است و در میان ناآرامی‌های پس از سقوط علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن، در سال ۲۰۱۱ در این کشور فقیر قدرت بیشتری گرفته است.