گردباد هاگوپیت به فیلیپین نزدیک می‌شود

حق نشر عکس AP

ده ها هزار نفر در اثر گردباد 'هاگوپیت' که به سمت فیلیپین حرکت می‌کند، خانه های خود را ترک کرده و به اماکن امن تر پناه برده اند.

گردباد هاگوپیت با سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت در حال پیشروی به سوی خشکی است و برآورد شده است که تا شنبه شب به این جزایر می رسد.

گردباد به سمت استان های شمالی و شرقی فیلیپین و تاکلوبان، شهری که سال پیش گردباد هایان جان هزاران نفر را گرفت، در حال حرکت است.

ساکنین محلی که بسیاری از آنها هنوز در پناهگاه‌های موقتی زندگی می کنند، درحال ترک نواحی ساحلی هستند.

بنینو آکینو، رئیس جمهوی فیلیپین که با مسئولان سازمان های مقابله با وقایع طبیعی ملاقات داشته دستور داده است تا به مناطق آسیب دیده مواد غذایی و سایر کمک ها ارسال شود.

حق نشر عکس Other
Image caption مرکز هواشناسی در مانیلا، پایتخت، گردباد را با دقت بررسی می کند

همچنین به منظور ممانعت از غارت و هرج و مرج بعد از وقوع گردباد، رئیس جمهور دستور داده است تا به این مناطق نیروهای ارتشی و پلیس نیز اعزام شود.

حق نشر عکس Other
Image caption بسیاری از مردم به کلیساها پناه برده اند

رسانه های محلی به نقل از آقای آکینو می گویند هنوز "هیچ نشانه ای" مبنی بر اینکه گردباد هاگوپیت از هایان قدرتمندتر باشد وجود ندارد.

حق نشر عکس
Image caption مردم برای تهیه غذا صف های طولانی تشکیل می دهند

گردباد هایان به عنوان قدرتمندترین طوفان در تاریخ فیلیپین ثبت شده است. هایان در نوامبر ۲۰۱۳ فیلیپین را از وسط درنوردید و بیش از ۷۰۰۰ هزار کشته و مفقود شده و صدها هزار آواره بر جای گذاشت.

بسیاری از آواره شدگان هنوز در پناهگاه‌های موقتی زندگی می کنند.

مقامات هشدار داده اند که گردباد هاگوپیت ممکن است با خود امواجی به ارتفاع ساختمان‌های دو طبقه به همراه داشته باشد.

در تاکلوبان بسیاری از بیم گردباد به استادیوم ورزشی پناه برده اند. بعضی ها نیز به کلیساها یا ساختمان هایی که از نظر آنها امن است رفته اند.

مدارس و دفاتر بعضی از مناطق تعطیل شده و مردم برای تهیه مواد غذایی و بنزین صف‌های طولانی تشکیل داده اند.

ایلدراندو برناداس، سخنگوی دفتر مقابله با وقایع طبیعی در تاکلوبان به خبرگزاری رویترز گفته است حدود ۱۹ هزار نفر از روستاهای ساحلی به ۲۶ پناهگاه انتقال یافته اند.

به گفته او هنگامی که مقامات دستور تخلیه اجباری را صادر کنند این تعداد به دو برابر میزان کنونی خواهد رسید.