عالی‌ترین مقام سابق امنیتی چین بازداشت شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ژو تا سال ۲۰۱۲ رییس بزرگترین اداره امنیت داخلی چین بود

رسانه‌های دولتی در چین گزارش می دهند که ژو یونگ‌کانک، عالی‌ترین مقام سابق امنیتی در آن کشور، برای انجام تحقیقات درباره فساد مالی بازداشت و از حزب کمونیست اخراج شده است.

دادستانی عالی خلق، بالاترین اداره دادستانی چین، جمعه شب با صدور بیانیه ای اعلام کرد روند تحقیقات رسمی از آقای ژو آغاز شده است.

آقای ژو تا دو سال قبل که بازنشسته شد، ریاست بزرگترین اداره امنیت داخلی چین را به عهده داشت.

به گفته دادستانی چین، بسیاری از همکاران سابق این مقام و بستگان او نیز با اتهام فساد مواجه هستند.

شی جین‌پینگ، رییس جمهور چین، از سال ۲۰۱۳ که قدرت را در دست گرفت کارزار گسترده ای را برای ریشه‌کن سازی فساد مالی و اداری در میان مقام‌های دولتی و حزب حاکم کمونیست آغاز کرد.

شین‌هوا، خبرگزاری رسمی چین، گزارش داده که رییس پیشین بزرگترین دستگاه امنیت داخلی آن کشور با اتهاماتی از قبیل "تخلف جدی از اصول حزب"، "دریافت رشوه در مقیاس وسیع"، و "رابطه جنسی نامشروع با چند زن" مواجه است.

حق نشر عکس AP
Image caption شی جین‌پینگ، از سال ۲۰۱۳ که ریاست جمهوری چین را در دست گرفت کارزار گسترده‌ای برای ریشه‌کن سازی فساد مالی و اداری در میان مقام‌های دولتی و حزب حاکم کمونیست آغاز کرد

ارزش دارایی‌های خانوادگی آقای ژو که اینک از سوی دولت ضبط شده نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

آقای ژو که بیش از ۷۰ سال دارد از حدود یک سال قبل در انظار عمومی دیده نشده است.

به گفته تحلیلگران، انجام تحقیقات از این مقام پیشین امنیتی به رییس جمهور چین امکان می دهد که پایگاه قدرتش را محکم کند، مخالفان برنامه‌های اصلاحی را خاموش سازد، و تصویر حزب کمونیست را بهبود بخشد.

آقای ژو همچنین پیشتر از اعضای بانفوذ کمیته مرکزی حزب کمونیست بوده است و برای سال ها به عنوان مخوف‌ترین چهره در چین شناخته می شد.

با این حال، این مقام سابق امنیتی از حدود یک سال قبل و به شکلی سازمان‌یافته به حاشیه رانده شد و بستگان و همکارانش به اتهام فساد تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و از کار برکنار شده اند.

یکی از وزیران دولت چین پیشتر گفته بود که تکمیل روند تحقیقات از آقای ژو زمان زیادی خواهد برد.

مطالب مرتبط