بریتانیا در بحرین پایگاه نظامی ایجاد می‌کند

حق نشر عکس b
Image caption هزینه پایگاه دائمی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در بحرین در مجموع پانزده میلیون پوند برآورد شده

بریتانیا برای ایجاد یک پایگاه دریایی در بحرین، پیمانی با این کشور امضا کرده است. از زمان خروج رسمی بریتانیا از خاور میانه در سال ۱۹۷۱، این اولین پایگاه نظامی دائمی این کشور در منطقه است.

طرفین بعد از چندین ماه مذاکره بر سر این پیمان به توافق رسیدند و بر اساس آن، نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا یک پایگاه ۱۵ میلیون پوندی در بحرین ایجاد خواهد کرد. بخش عمده هزینه احداث این پایگاه را بحرین تامین می‌کند و هزینه های جاری آن به عهده بریتانیاست.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، گفت این پایگاه در برقراری ثبات در منطقه خلیج فارس و بریتانیا به نیروی دریایی سلطنتی کمک می کند.

محل این پایگاه، بندر مینا سلمان بحرین خواهد بود.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی بی سی در امور امنیتی می گوید این پیمان زمانی امضا شده که پادشاهی های حوزه خلیج فارس با تهدید روزافزون افراطی گرایی اسلامی مواجهند و این موضوع، باعث می شود که این کشورها از حضور نیروهای بریتانیایی در خاک خود استقبال کنند.

اما به گفته خبرنگار بی بی سی، از آنجا که بحرین به خاطر مسائل مربوط به حقوق بشر به شدت مورد انتقاد است، و نیز از آنجا که با وجود انجام برخی اصلاحات، قدرت همچنان در دست خاندان حاکم بر این کشور است، این پیمان مخالفانی هم خواهد داشت.

اکثریت مردم بحرین را شیعیان تشکیل می دهند اما حاکمان این کشور سنی مذهب هستند. شیعیان خواهان آزادی‌های بیشتر سیاسی هستند و از تبعیضی که حکام سنی این کشور در مورد آنها قائل می شوند، شکایت دارند.

برخی نیز نگران حضور دائمی نیروهای غربی در بحرین هستند.

در حال حاضر آمریکا به طور دائم در منطقه پایگاه نظامی دائمی دارد و نیروهای فرانسوی نیز به مدت چند سال در امارات متحده عربی پایگاه داشتند.

مطالب مرتبط