جبهه ملی فرانسه به قدرت چشم دوخته است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مارین لو پن بدون شرکت هیچ رقیبی در رای گیری برای انتخابات رهبری جبهه ملی فرانسه ۱۰۰ آرا را به دست آورد

مارین لو پن رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه در تازه ترین رای گیری درونی برای انتخاب رهبر حزب با ۱۰۰ درصد آرا بار دیگر به مقام رهبری برگزیده شد، نتیجه ای که رهبران سایر احزاب سیاسی فرانسه حتی به خواب هم نمی بینند.

خانم لو پن که طی سه سال اخیر پیروزیهای انتخاباتی بزرگ این حزب را رهبری کرده، به عنوان تنها نامزد این مقام و بدون هیچ رقیبی در این رای گیری شرکت کرد.

اما تداوم رهبری او در جبهه ملی فرانسه برای این حزب و فضای سیاسی فرانسه که از هم اکنون خود را برای انتخابات سراسری سال ۲۰۱۷ آماده می کند، چه پیامدهایی دارد.

گاهی اوقات در سیاست وسیله یا واسطه ارتباطی حرف آخر را می زند.

عبای شیطان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژان ماری لو پن تا سال ۲۰۱۱ رهبر جبهه ملی فرانسه بود

موضع و شعار اصلی این حزب یعنی تاکید بر هویت ملی و پایان دادن به مهاجرت، طی چند دهه اخیر تغییری نکرده است ولی کسی که این پیام را می دهد تغییر کرده است. خانم لو پن اکنون یک هدف اصلی دارد و آن تبدیل کردن جبهه ملی فرانسه به یک حزبی با آرای بیشتر و آماده حکومت کردن است.

برای حزبی که تا چند سال پیش یک نیروی سیاسی منفور تلقی می شد و در بهترین دوران خود حتی نتوانسته است ۲۰ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری را به دست بیاورد، این یک بلندپروازی است.

اما مارین لو پن که سه سال پیش و پس از کناره گیری پدرش ژان ماری لو پن رهبری این حزب را به دست گرفت، توانسته است در همین مدت کوتاه اداره امور محلی در یازده شهر و دو کرسی در مجلس سنا را به دست بیاورد و در آخرین انتخابات پارلمانی اروپا نیز بیشترین آرا را به دست آورد.

هر چند تعداد کرسی های پارلمانی این حزب در خود فرانسه هنوز بسیار کم است ولی افزایش ناگهانی حمایت از این حزب نشاندهنده یک تغییر بزرگ در فضای سیاسی فرانسه است و بخشی از این تغییر را می توان در تحول مهمی که در استراتژی خود این حزب روی داده است دید.

در سه سال گذشته مارین لو پن تلاش زیادی کرده که تا حدی آلودگی های این حزب به نژادپرستی و دیدگاههای نازیستی را که در دوران رهبری پدرش مورد توجه قرار می گرفت، پاک کند.

هفته گذشته و در روزهای آمادگی برای برگزاری کنگره حزب او به من گفت: "عبای شیطانی که به زور به تن ما کرده بودند برداشته شده است. مردم فرانسه به مرور ما را آنطور که واقعا هستیم می بینند. حزب ما هیچگاه نژادپرست نبود. هیچیک از سیاستهای ما براساس نژاد و یا مذهب نیست. ما میهن پرستیم و از همکاری با تمام کسانی که خود را فرانسوی می دانند استقبال می کنیم."

رهبری این حزب در مورد اظهار نظرهای سیاستمداران و نمایندگانش آنقدر نگران است که اخیرا در دستورالعملی به همه آنها گوشزد کرده که در مباحثات و مناظره های سیاسی "احترام و ادب را رعایت کنند" ولی در عین حال به آنها هشدار داده که در شهرداریهایی که قدرت را در دست دارند به گروههای ضد نژادپرستی و یا مناسبت های مسلمانان هیچ یارانه ای ندهند.

شهرداری فرژو در سواحل جنوبی فرانسه واقع در صد کیلومتری شهر نیس که اخیرا به کنترل جبهه ملی فرانسه درآمد، ویترین این چهره تازه و با مدارای حزب است.

داوید راچلین ۲۶ ساله که شش ماه پیش به شهرداری این شهر انتخاب شد، پسر یک مرد یهودی و یکی از ستاره های رو به طلوع این حزب است.

بسیاری از اهالی شهر که من در بازار روز با آنها صحبت کردم در مورد طرح های آقای راچلین از جمله تقویت فعالیت پلیس، پارکینگ مجانی و حمایت از مغازه داران محلی نظر مثبتی دارند. اما برخی دیگر به کاهش خدمات اجتماعی و برچیدن پرچم اتحادیه اروپا از ساختمان شهرداری اشاره کرده و می گویند این نشان می دهد که سیاست شهردار عضو جبهه ملی فرانسه حمایت از همه شهروندان نیست.

"باروهای سنتی"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مردم شهر کوچک فرژو در مورد داوید راچلین شهردار این شهر از جبهه ملی فرانسه دچار اختلاف هستند و برخی از کاهش خدمات اجتماعی ناراضی هستند

به فاصله کوتاهی از بازار روز، دریس معروفی (ادریس ماروفی ) یک مسلمان ساکن این شهر خود را برای نماز آماده می کند. مسجد این شهر در حقیقت یک چادر است.

با وجود فرارسیدن فصل سرما مسلمانان شهر فرژو هر جمعه برای نماز زیر این چادر جمع می شوند و این در حالی است که ساختمان مسجد جدید این شهر نیمه کاره باقی مانده است.

داوید راچلین شهردار جدید به مردم وعده داده که در مورد تکمیل ساختمان مسجد و گشایش آن رفراندوم برگزار خواهد کرد.

دریس معروفی پیشنماز این مسجد می گوید: "جبهه ملی فرانسه در خدمت همه مردم نیست و مسلما برای مسلمانان هیچ کاری نمی کند. ما مسلمانان هم شهروند این شهر هستیم ولی او نماینده ما نیست. این حزب هیچ تغییری نکرده و حتی به نسبت قبل بدتر شده است."

اسلام و مسلمانان برای جبهه ملی فرانسه به یک موضوع مهم بدل شده و از نگاه آن در کنار بزرگترین چالش های فرانسه امروز یعنی اتحادیه اروپا و جهانی سازی قرار دارد.

به عنوان نمونه مارین لو پن با عرضه غذاهایی که حاوی فراورده های خوکی نباشند در مدارس دولتی کشور و یا پوشیدن مقنعه توسط زنان مسلمان در اماکن عمومی مخالف است. ولی او می گوید تنها دلیل مخالفت او با این موارد پاسداری از هویت ملی فرانسه و فرانسوی هاست.

او می گوید :"این وظیفه من نیست که بگویم آیا اسلام با جمهوری فرانسه قابل انطباق هست و یا نه. خود مسلمانان باید جواب این سئوال را بدهند. آن عده ای که می گویند جمهوری فرانسه با اعتقادات دینی آنها مغایرت دارد می توانند از این کشور بروند. قرار نیست که جمهوری فرانسه خود را با مطالبات و اعتقادات آنها وفق دهد. سنن و آداب ما از مذهب مسیحیت سرچشمه گرفته است و چرا ما باید آنها را تغییر دهیم؟"

پول روسیه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جبهه ملی فرانسه از سیاست های ولادیمیر پوتین رهبر روسیه حمایت می کند

ژان ایو کامو یک کارشناس احزاب راست افراطی در مرکز پژوهش روابط بین المللی در شهر پاریس می گوید محورهای اصلی فعالیت جبهه ملی فرانسه نشان می دهد که به نسبت گذشته تغییر کرده است. او می افزاید: "ژان ماری لو پن رهبر قبلی این حزب روی سیستم ارزشی و باورهای سنتی راست افراطی مثل موضوع جنگ جهانی دوم و یا یهودیان تمرکز می کرد. به همین خاطر راست محافظه کار فرانسه نمی توانست با این حزب به هیچگونه توافقی برسد. اما از وقتی که مارین لو پن به رهبری حزب رسید تصمیم گرفت هر کاری را که لازم است انجام دهد تا بخش سنتی راست فرانسه را به خود نزدیک کند و با آن به یک ائتلاف گسترده برسد."

اما دستیابی به پیروزیهای انتخاباتی بزرگ مستلزم هزینه است و بانکهای فرانسوی حاضر نیستند به جبهه ملی فرانسه وام بدهند.

طبق شواهدی که یک وبسایت خبری - تحقیقاتی به نام "مدیا پارت" جمع آوری کرده است، جبهه ملی فرانسه توانسته از یک بانک روس ۹ میلیون یورو وام بگیرد.

در شرایطی که رییس جمهور فرانسه تحویل یک ناوجنگی پیشرفته را که به سفارش روسیه در این کشور ساخته شده بود به خاطر تحریم های غرب علیه روسیه معلق کرده است، حمایت جبهه ملی فرانسه از مواضع ولادیمیر پوتین در بحران اوکراین و حضور معاون رییس پارلمان روسیه در کنفرانس این حزب، باز هم این موضوع را برجسته کرده که سیاست های جبهه ملی تا چه حد با احزاب اصلی و متعارف فرانسه متفاوت است.

اما بخشی از موفقیت خانم لو پن دقیقا به همین دلیل است که از نگاه برخی از رای دهندگان حزب او با تمام احزاب دیگر در فرانسه متمایز است. رای دهندگان فرانسوی بیش از گذشته از دو حزب اصلی کشور دلسرد می شوند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیکولا سارکوزی که می کوشد ازسوی حزب دست راستی فرانسه به عنوان نامزد ریاست جمهوری کشور معرفی شود، امیدوار بود در رای گیری برای رهبری این حزب ۷۰ درصد آرا را به دست بیاورد

فرانسوا اولاند در حال حاضر نامحبوب ترین رییس جمهور بعد از جنگ جهانی است و حزب دست راستی مخالف دولت نیز درگیر جنگ قدرت داخلی و پرونده های فساد مالی متعددی است.

سیاستمداری که امیدوار است بتواند راست میانه فرانسه را متحد کرده و جلوی قدرت گیری جبهه ملی فرانسه را بگیرد نیکولا سارکوزی است که در کنفرانس اخیر حزب خود توانست ۶۰ درصد آرا برای مقام رهبری را بدست بیاورد.

نظرسنجی ها نشان می دهند که او هنوز هم می تواند در انتخابات ریاست جمهری از مارین لو پن رای بیشتری بیاورد ولی فرانسوا اولاند از چنین حمایتی برخوردار نیست.

اما مارین لو پن می گوید که برای یک رقابت و جدال طولانی تر آماده است. او می افزاید: "پیروزی در انتخابات سراسری مثل انتخابات ریاست جمهوری مثل ساختن یک خانه است و نمی شود از سقف شروع کرد. باید از زیربنا که انتخابات محلی و شهرداریهاست شروع کرد."

از او پرسیدم آیا جبهه ملی فرانسه به نسبت گذشته تغییر کرده است؟ در پاسخ گفت : "البته که تغییر کرده، ما سابقا یک حزب اپوزیسیون بودیم، حزبی که منعکس کننده اعتراضات بود. ولی اکنون ما در مرز کسب قدرت هستیم."