ایالات متحده شش زندانی گوانتانامو را برای اسکان به اروگوئه فرستاده است

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما، رئيس جمهور آمریکا وعده داده است که بازداشتگاه گوانتانامو در کوبارا می بندد

دولت آمریکا می‌گوید که شش تن از زندانیان گوانتانامو را آزاد کرده و آن‌ها را برای اقامت دائمی به اروگوئه فرستاده است.

در بیانیه پنتاگون که امروز یکشنبه ۷ دسامبر (۱۶ آذر) منتشر شد، آمده است که چهار تن از این زندانیان سوری، یک نفر تونسی و یک نفر فلسطینی هستند.

همه این شش نفر به ظن عضویت در گروه های شبه نظامی مرتبط با القاعده بازداشت شده بودند، اما هرگز رسما متهم نشدند.

ماه مارس گذشته خوزه موخیکا، رئیس جمهور اروگوئه تصمیم گرفت به دلایل بشردوستانه به این بازداشتیان اجازه دهد در این کشور اسکان داده شوند، اما عملی شدن این تصمیم تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته اروگوئه به تاخیر افتاد.

در بیانیه پنتاگون آمده است: "ایالات متحده از دولت اروگوئه به خاطر حمایت از تلاش های مداوم برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو سپاسگزار است."

حق نشر عکس AP
Image caption خوزه موخیکا، رئیس جمهور اروگوئه

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تعهد کرده است که این اردوگاه را ببندد. بازداشتگاه گوانتانامو در سال ۲۰۰۲ به عنوان محلی برای بازداشت جنگجویان "دشمن" در جنگ آمریکا علیه تروریسم باز شد.

نزدیک به نیمی از ۱۳۶ نفری که هنوز در گوانتانامو در بازداشت هستند رفع اتهام شده اند و آماده انتقال به کشورهای دیگر هستند، اما جایی برای رفتن ندارند زیرا کشورهای آنها یا ناآرام است یا برای آنها امن نیست.

تا کنون بیش از ۵۰ کشور حاضر شده‌‎اند که بازداشتی‌‎های گوانتانامو را بپذیرند.

در آمریکای لاتین، السالوادور تنها کشوری بود که تا پیش از این به زندانیان گوانتانامو پناهگاه داده است، این کشور در سال ۲۰۱۲ دو زندانی گوانتانامو را پذیرفت.

مطالب مرتبط