نیروهای بیشتری برای مقابله با داعش به عراق اعزام می شوند

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش عراق در تابستان گذشته نتوانست در بخش های وسیعی از کشور در برابر داعش مقاومت کند

یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا می گوید که ائتلاف کشورهای ضدداعش ۱۵۰۰ سرباز دیگر را برای کمک به این عملیات به عراق اعزام خواهد کرد.

ژنرال جیمز تری که مسئول هماهنگی عملیات علیه گروه "دولت اسلامی" است گفت که این گروه از سربازان علاوه بر ۳۱۰۰ نفری هستند که آمریکا قبلا قول اعزام آنها را داده بود.

او نگفت که کدام کشورهای عضو ائتلاف این گروه از سربازان را اعزام خواهند کرد یا اینکه اینها چه نقشی در عراق خواهند داشت.

نیروهایی که آمریکا قبلا به عراق اعزام کرده در نقش مستشاری کار می کنند.

ژنرال تری گفت که اعضای ائتلاف هفته پیش در جریان یک کنفرانس امنیتی درباره گروه دولت اسلامی بحث کردند و قول اعزام این نیروها را دادند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، هفته پیش در روز سوم دسامبر ریاست نشست نمایندگان عالی‌رتبه ائتلاف ضدداعش در مقر ناتو، در بروکسل را بر عهده داشت.

ژنرال تری گفت که حملات هوایی علیه داعش ضرباتی جدی به عملیات پیکارجویان در عراق و سوریه وارد کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید که تقریبا ۶۰ کشور در این ائتلاف شرکت دارند هرچند بیشتر آنها نقشی مستقیم در حملات هوایی ندارند.

امید می رود که استقرار سربازان اضافی باعث بهبود عملکرد ارتش عراق شود که بخش های بزرگی آن در جریان تهاجم تابستان گذشته داعش شدیدا ناکارآمد از آب درآمده بود.

ژنرال تری گفت: "درحالی که آنها (ارتش عراق) راه درازی در پیش دارند اما من فکر می کنم که هر روز توانمندتر می شوند."

او اظهار عقیده کرد که وضعیت نیروهای زمینی در عراق برای مقابله با داعش خوب است.

در همین حال اعلام شد که نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در فاصله روزهای سوم تا هشتم دسامبر ۱۵ حمله هوایی در سوریه و ۳۱ حمله در عراق انجام داده اند.

داعش بخش های وسیعی از سوریه و عراق را اشغال کرده و تعبیر سرسختانه خود از اسلام را در این مناطق اعمال کرده است. اقدامات این گروه از جمله سرکوب یا قتل کسانی است که اعتقاداتی متفاوت از این گروه دارند.

این گروه همچنین چندین گروگان غربی را اعدام کرده و گفته است که تعداد بیشتری را خواهد کشت.

اخیرا چند عملیات نجات گروگان های غربی ناکام مانده است اما چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا پیشتر در روز دوشنبه گفت که کشورش سیاست عدم پرداخت خون بها در جریان گروگان گیری ها را بازبینی نخواهد کرد.

در تازه ترین حادثه لوک سامرز خبرنگار آمریکایی متولد بریتانیا و پیر کورکی آموزگار اهل آفریقای جنوبی در جریان عملیات نجات کماندوهای آمریکایی در روز شنبه در یمن به دست مردان القاعده کشته شدند.

مطالب مرتبط