پوتین درباره آتش‌بس دائمی در اوکراین ابراز امیدواری کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ملاقات ولادیمیر پوتین و فرانسوا اولاند در بخش دیپلماتیک فرودگاه مسکو انجام شد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در ملاقات با همتای فرانسوی‌اش، فرانسوا اولاند، ابراز امیدواری کرد که به‌زودی بر سر آتش‌بسی دائم در اوکراین توافق حاصل شود.

آقای اولاند نخستین رهبر غربی است که از زمان آغاز بحران اوکراین در سال قبل از روسیه دیدار می‌کند.

در ماه سپتامبر توافقی برای آتش‌بس بین جدایی‌طلبان در شرق اوکراین و دولت مرکزی امضا شد اما از آن هنگام مواردی از نقض قرارداد روی داده است.

مسکو از تحریم‌های غرب علیه روسیه به سبب حمایتش از شبه نظامیان در شرق اوکراین عصبانی است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در سفری برنامه ریزی نشده و در مسیر بازگشت از قزاقستان به روسیه رفت تا در بخش دیپلماتیک فرودگاه مسکو با آقای پوتین ملاقات کند.

به گفته رئیس جمهوری روسیه، دو طرف مذاکرات دقیقی درباره پایان دادن به خشونت ها در اوکراین داشته اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه‌های شبه‌نظامی نزدیک به روسیه از یک سال قبل در مناطق شرقی اوکراین با ارتش درگیر هستند

آقای پوتین گفت: "موقعیت اندوهباری در اوکراین است و همچنان مردم کشته می شوند. اما امیدوارم که تصمیم نهایی برای توافق آتش‌بس به زودی حاصل شود."

رئیس جمهوری فرانسه از همه طرف‌های درگیر در اوکراین خواسته است توافق آتش‌بسی را که روز پنجم سپتامبر در پایتخت بلاروس امضا کردند رعایت کنند.

آقای اولاند گفت: "نقش فرانسه جستجوی راه حل هایی برای پیشگیری از مشکلات تباه‌کننده است."

رئیس جمهوری روسیه پس از این ملاقات به خبرنگاران گفته است که دو طرف درباره تاخیر در ارایه دو رزم‌ناو فرانسوی به روسیه صحبتی نکرده اند.

با این حال او گفت که از فرانسه انتظار دارد پول پرداخت‌شده برای خرید این رزم‌ناوها را به روسیه بازگرداند.

در پایتخت اوکراین، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری این کشور گفت دور تازه مذاکرات با جدایی‌طلبان برای اجرای بندهایی از توافق آتش‌بس شکننده، برنامه‌ریزی شده است.

به گفته رئیس جمهوری اوکراین، در مذاکرات آتی دو طرف در پایتخت بلاروس تلاش می‌شود تا "جدول زمانی مشخصی برای اجرای توافق اولیه مینسک تایید شود."

سازمان ملل متحد می گوید از آغاز نا آرامی‌های اوکراین در ماه آوریل تا کنون بیش از ۴۳۰۰ تن کشته و حدود یک میلیون تن آواره شده اند.

مطالب مرتبط