واکنش ها به 'حمله جنگنده های اسرائیلی به سوریه'

حق نشر عکس Getty
Image caption اسرائیل می گوید که از تایید یا تکذیب این گزارش ها خودداری خواهد کرد

یک روز پس از آنکه سوریه گفت جنگنده های اسرائیلی به نقاطی در اطراف دمشق حمله کرده اند، روسیه خواستار توضیح اسرائیل در این مورد شده است.

همزمان گزارش می شود که ولید معلم وزیر خارجه سوریه و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران طی دیداری در تهران این حمله را محکوم کرده اند.

رسانه های سوری روز یکشنبه گزارش دادند که اطراف فرودگاه بین‌المللی دمشق و منطقه دیماس در حومه پایتخت در این حملات هدف قرار گرفته است.

اما اسرائیل همچنان در مورد این گزارش ها سکوت اختیار کرده است.

یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل روز دوشنبه در مصاحبه با رادیو اسرائیل گفت که این خبرها را نه تایید می کند نه تکذیب.

اما او گفت: "ما سیاست دفاعی خیلی توانمندی داریم که هدفش حفاظت از کشور و هر جا ممکن است جلوگیری از افزایش توان تسلیحاتی است که به سازمان های تروریستی امکان تغییر توازن یا شیوه های غیرعادی پیشرفته حمله را می دهد."

در مقابل ولید معلم در تهران ادعا کرد که اسرائیل می کوشد ضرباتی را جبران کند که گروه های تندرو اسلامگرا از دولت سوریه خورده اند. او توضیح بیشتری نداد.

الکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مسکو گفت که کشورش "عمیقا نگران این تحول خطرناک است که تحقیقات دقیق را لازم می آورد."

او در بیانیه ای گفت که استفاده از زور در روابط بین المللی "غیرقابل قبول است و مستحق محکومیت نامشروط."

روسیه و ایران از متحدان نزدیک بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، جنگنده‌های اسرائیلی چند بار نقاطی را در داخل خاک سوریه هدف قرار داده‌اند.

بنا برگزارش‌ها حملات قبلی اسرائیل با هدف متوقف کردن محموله‌های تسلیحاتی جنبش حزب‌الله لبنان در داخل سوریه صورت گرفته است.

آقای معلم در تهران همچنین گفت که روسیه و ایران برای یافتن یک راه حل سیاسی برای مناقشه سوریه "که بر گفتگو میان سوری ها و بدون دخالت خارجی استوار است" به دمشق کمک می کنند.

میخائیل بوگدانوف معاون وزارت خارجه روسیه هفته پیش در سفری به لبنان گفته بود که کشورش سعی دارد ملاقاتی را میان طرف های درگیر در سوریه ترتیب دهد. او بعدا به ترکیه رفت تا با هادی بحرا رهبر گروه های مخالف که مورد حمایت غرب هستند دیدار کند.

مطالب مرتبط