محافظه‌کاران می‌گویند مهاجران باید در خانه هم آلمانی حرف بزنند

حق نشر عکس Getty
Image caption یک محافظه‌کار آلمان می‌گوید مهاجران باید در خانه‌هایشان هم آلمانی صحبت کنند.

محافظه‌کاران حاکم در ایالت بایرن آلمان می‌گویند مهاجران در این کشور باید در خانه‌هایشان هم مثل فضاهای عمومی به زبان آلمانی صحبت کنند. طرح این موضوع انتقادها و واکنش‌های وسیعی را به دنبال داشته است.

حزب سوسیال مسیحی آلمان (CSU)، متحد آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفته پیشنهادش را به مناظره می‌گذارد و این طرح هنوز به سیاست رسمی کشور تبدیل نشده است. منتقدان در چند روز گذشته، هشتگ #YallaCSU را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته‌اند که میان کاربران آلمانی توئیتر از آن استقبال زیادی شده است. بعضی از کاربران این که سیاست به خانه‌ها رسیده است، هشدار داده‌اند. در این هشتگ در کنایه‌ای طنزآمیز، مخفف نام این حزب را در کنار کلمه عربی «یاالله»قرار گرفته است و کاربران به زبان عامیانه به این حزب گفته‌اند "یالاسی‌اس‌یو". حزب سوسیال مسیحی آلمان که سومین حزب بزرگ این کشور است در طرح پیشنهادی‌اش گفته: "مهاجرانی که قصد دارند به عنوان شهروند دائمی در این کشور بمانند باید تشویق شوند که در مکان‌های عمومی و همین‌طور در خانواده به زبان آلمانی صحبت کنند".

آندریاس شویر، دبیر کل حزب گفته این پیشنهاد "آماده است و از حمایت گسترده‌ای هم برخوردار است". یاسمین فهیمی، دبیر کل حزب سوسیال دموکرات (SPD) که یک حزب چپ میانه است اما گفته: "اتحادیه احزاب مسیحی به چرندستان (ابزوردستان) رسیده است." خانم فهیمی گفته اگر نخواهیم طرح پیشنهادی حزب سوسیال مسیحی را بسیار خطرناک توصیف کنیم، باید بگوییم ایده مسخره‌ای است.

حزب سوسیال دموکرات هم مانند حزب سوسیال مسیحی در کنار حزب دموکرات مسیحی خانم مرکل، ائتلاف ملی این کشور را شکل داده‌اند.

پلیس زبان؟

ناتاشا کوهنن، رهبر حزب دموکرات مسیحی در ایالت بایرن، اجرای چنین پیشنهادی را غیرممکن خوانده و گفته "الان فقط پلیس زبان حزب سوسیال مسیحی را کم داریم که امور را کنترل کند".

پتر تاوبر، دبیر کل حزب دموکرات مسیحی هم گفته: "فکر نمی‌کنم اینکه من به زبان لاتین یا کلینگونی یا زبان محلی هیشن در خانه صحبت کنم، ربطی به سیاست داشته باشد". آیکه هالیتزکی، رهبر حزب سبزها در بایرن هم به شوخی گفته قدم بعدی اتحادیه سوسیال مسیحی احتمالا این خواهد بود که از شهروندان بخواهد فرش‌های خانه‌هاشان را به رنگ پرچم این حزب یعنی آبی و سفید درآورند. اتحادیه سوسیال مسیحی‌ نقش زیادی در طرح مسئله‌ مهاجرت و قرار دادن آن در دستور کار سیاسی داشته است.

اطلاعات اتحادیه اروپا نشان می‌دهد آلمان در سال ۲۰۱۲ اصلی‌ترین مقصد مهاجرت در اروپا بوده است. در این سال ۵۹۲ هزار و ۲۰۰ نفر به این کشور مهاجرت کرده اند و پس از آن بریتانیا با ۴۹۸ هزار مهاجر در رده دوم قرار دارد، ایتالیا با ۳۵۰ هزار و ۸۰۰ نفر و فرانسه با ۳۲۷ هزار و ۴۰۰ نفر مهاجر، در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

در مقیاس جهانی نیز، آلمان همچنان بزرگترین مقصد پناهجویان است. آمار رسمی آلمان نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۳، ترک‌ها بزرگترین گروه خارجی هایی بوده اند که در آلمان متولد شده اند. ترک ها با جمعیت یک و نیم میلیون نفر بیشترین مهاجران ساکن آلمان هستند. آسیایی‌ها در رده دوم قرار دارند. شهروندان کشورهای اروپایی‌ها که عضو اتحادیه اروپا نیستند (ازقبیل روسیه و بوسنی) و مهاجران لهستانی و ایتالیایی عضو اتحادیه اروپا در رده‌های بعدی فهرست مهاجران به آلمان قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط