اسراییل یک گروه 'عتیقه دزد' را در نزدیکی بحرالمیت دستگیر کرد

حق نشر عکس ff
Image caption غاری که سارقان در آن مشغول حفاری بودند در لابه‌لای صخره‌هایی با شیب تند قرار دارد

به گفته مقام‌های اسراییلی، گروهی سارق عتیقه‌های باستانی در غاری در منطقه ای بیابانی نزدیک به بحرالمیت دستگیر شده اند.

سارقان درحالی دستگیر شدند که در حال خروج از محلی به نام "غار جمجمه ها" در میانه یک صخره شیبدار بودند.

از جمله اشیایی که این گروه در محل کشف کرده بود شانه ای کوچک با عمر دو هزار سال است که برای خارج کردن شپش سر به کار می رفته است.

سارقان آثار عتیقه برای مدتی طولانی این منطقه خشک و بیابانی را هدف عملیات اکتشاف قرار داده اند. این منطقه در زمان زمامداری امپراتوری روم، مخفیگاه یهودیان دگراندیشی بوده که در غارهای این بیابان زندگی می کرده و آثاری از خود برجای گذاشته اند.

اشیایی که از یهودیان دگراندیش دوره باستان در این منطقه باقی مانده طیف وسیعی از ابزار، کفش، و متونی نوشته شده بر پاپیروس را در بر می گیرند که به دلیل شرایط جوی خشک بیایان محفوظ مانده اند.

اشیا عتیقه کشف شده در این منطقه می تواند مبالغ هنگفتی در بازارهای سیاه نصیب باندهای قاچاق کند.

مجموعه ای از عتیقه‌های باستانی معروف به "طومارهای بحرالمیت" در فاصله سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۶ در همین محل کشف شد.

این مجموعه شامل قدیمی‌ترین نسخه‌های متون تورات و نوشته‌های باستانی سکولار درباره شیوه زندگی در دو قرن اول بعد از میلاد مسیح بود.

حق نشر عکس f f
Image caption از جمله اشیایی که این گروه در محل کشف کرده بود شانه ای کوچک با عمر دو هزار سال است که برای خارج کردن شپش سر به کار می‌رفته است

سرقت اشیا باستانی در این منطقه مشکلی دیرین است اما مقام‌های اسراییلی می گویند این برای نخستین بار است که در چند دهه اخیر مظنونانی در حین انجام کار در لابه‌لای صخره‌های بیابانی دستگیر می شوند.

بنا به بیانیه اداره نگهداری از آثار عتیقه در اسراییل، این باند سارقان به شکل تصادفی و هنگامی که گروهی امدادگر در حال تمرین در بیایان بودند دستگیر شد.

در این بیانیه آمده است پس از آنکه گروه امدادگران متوجه حرکات مشکوکی در نزدیکی یک غار شد منطقه را زیر نظر قرار گرفت و مظنونان "در حال حفاری غیرقانونی" دستگیر شدند.

دستگیرشدگان در زمان بازداشت، اشیا عتیقه تازه کشف شده، نورافکن و "فلزیاب‌های پیشرفته" در اختیار داشته اند.

به گفته مقام‌های اسراییلی، این سارقان با عملیات حفاری خود به زمینی که عمرش به دوران روم باستان در دو هزار سال قبل، و عصر مس در پنج هزار سال پیش، باز می گردد "آسیب جدی" وارد کرده اند.

بیانیه اداره حفظ آثار عتیقه اسراییل همچنین می گوید مظنونان از "مهارت بالایی در رسیدن به غارهای صعب العبور در میان صخره ها" برخوردار بودند.

همه اعضای این گروه سرقت اشیا عتیقه، مردانی جوان از روستای سعیر در نزدیکی شهر الخلیل معرفی شده اند.

بازداشت این گروه هفته پیش روی داده اما اتهام آنها روز یکشنبه علنی شده است.

مطالب مرتبط