مکزیک هویت یکی از دانشجویان ناپدیدشده را تایید کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندر مورا یکی از ۴۳ دانشجویی بود که در ماه سپتامبر در مکزیک ناپدید شد

هیسوس موریو کارام، دادستان کل مکزیک، می گوید که کارشناسان پزشکی قانونی هویت یکی از ۴۳ دانشجوی ناپدید شده را براساس بقایایی که از او به دست آمده شناسایی کرده اند.

آقای کارام می گوید نتیجه آزمایش هایی که بر یک قطعه استخوان کشف شده در سطل زباله در ایالت گوئررو انجام شد با دی‌ان‌ای یکی از دانشجویان ناپدید شده به نام الکساندر مورا تطابق دارد.

خانواده دانشجوی کشته شده گفته اند به تلاش برای تحقق عدالت ادامه می دهند.

ناپدیدشدن دانشجویان مکزیکی در ماه سپتامبر موجی از تظاهرات علیه خشونت و فساد اداری را در این کشور به دنبال داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دادستان کل مکزیک می‌گوید تبهکاران اجساد قربانیان را سوزانده و خاکستر آنها را به رودخانه ریخته‌اند

دادستان کل مکزیک به خبرنگاران گفته است که این دانشجویان پس از حضور در یک تجمع اعتراضی در شهر ایگوآلا در روز ۲۶ سپتامبر از سوی مقام هایی فاسد به یک باند تبهکار تحویل داده شدند.

به گفته دادستان مکزیک، این دانشجویان سپس با انتقال به یک محل امحای زباله در نزدیکی شهر کاکولا کشته شدند.

تبهکاران سپس اجساد قربانیان را سوزانده و خاکستر آنها را به رودخانه ریخته اند.

در ارتباط با ناپدید شدن این گروه از دانشجویان یک دانشگاه تربیت معلم، ۸۰ نفر از جمله اعضای گروه‌های تبهکاری، مقام‌های فاسد و پلیس محلی بازداشت شده اند.

خبر مربوط به تشخیص هویت الکساندر مورا بر اساس استخوان کشف شده، ابتدا روز شنبه و در پی اطلاع رسانی خانواده او در شبکه فیسبوک منتشر شد.

در تظاهراتی که روز شنبه در مکزیکوسیتی برگزار شد خانواده دانشجویان ناپدید شده از دولت خواستند که به تلاش برای کشف حقیقت ادامه دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاکنون در نقاط مختلف مکزیک تظاهرات متعددی برای پیگیری سرنوشت دانشجویان ناپدید شده صورت گرفته است

در پی این نا آرامی ها، میزان محبوبیت رئیس جمهوری مکزیک به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر از زمانی که این پست را به عهده دارد رسیده است.

رئیس جمهوری مکزیک، انریکه پینا نیتو، در واکنش به اعتراض ها مجموعه ای از اصلاحات را به کنگره این کشور ارایه کرده که از جمله بر اساس آن، همه ۱۸۰۰ مامور پلیس در ایالت مذکور باید تغییر یابند و کلیه واحد‌های پلیس محلی تحت کنترل دولت فدرال قرار بگیرند.

شهردار ایگوآلا و همسرش پیشتر در ماه نوامبر بازداشت شدند.

مقام‌های مکزیک، شهردار ایگوآلا را متهم می کنند که به پلیس دستور داده بود از تجمع اعتراضی دانشجویان و ایجاد اخلال در سخنرانی همسرش جلوگیری شود.

مطالب مرتبط