سنای آمریکا لایحه تحریم ونزوئلا را تصویب کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیکولاس مادورو گفته تحریم‌های آمریکا، حرکت کشورش را متوقف نمی‌کند.

سنای آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرده که بر اساس آن هر مقام ونزوئلایی که حقوق معترضان به دولت را نقض کرده باشد، تحریم می‌شود.

در اعتراض‌های ضددولتی ماه فوریه در این کشور آمریکای لاتین، هزاران نفر بازداشت شدند. دولت اوباما پیش از این مخالف تحریم‌ها بود اما به تازگی نشانه‌هایی از موافقتش با این تحریم‌ها به چشم می‌خورد.

از چهار سال پیش که ایالات متحده و ونزوئلا، سفیران‌شان را از پایتخت‌های یکدیگر فراخواندند، روابط دو کشور سرد شده است.

مصوبه سنای آمریکا برای دفاع از حقوق بشر و جامعه مدنی ونزوئلا، مقا‌م‌های کنونی و پیشین ونزوئلا را مسئول "خشونت عمیق و نقض جدی حقوق معترضانی می‌داند که از چهارم فوریه دست به اعتراض‌های ضددولتی زده بودند.

در این اعتراض‌ها که تا ماه مه در ونزوئلا ادامه داشت، بیشتر از چهل نفر از دو طرف شکاف سیاسی ونزوئلا کشته شدند.

سازمان ملل "هر خشونتی را که از طرفین سر زده" محکوم کرده و از دولت ونزوئلا خواست "مطمئن شود مردم به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز برای احقاق حقوق‌شان و آزادی‌ بیان" مجازات نمی‌شوند.

دولت ونزوئلا رهبران مخالفان را به تحریک معترضان به خشونت متهم می‌کند و می‌گوید آنها برای کودتای ضد دولتی برنامه‌ریزی می‌کنند.

مخالفان اما می‌گویند فعالان‌شان به خاطر اعتقادات‌شان هدف حمله‌های غیرمنصفانه قرار گرفته‌اند.

در اوج اعتراض‌ها در ماه فوریه، رهبر مخالفان لئوپولدو لوپز، به اتهام تحریک معترضان به خشونت بازداشت شد.

دادستان ونزوئلا از هفته گذشته تحقیقاتی را در مورد ماریا کورینا ماکادو، از رهبران مخالفان، درباره ادعای توطئه برای ترور رئیس جمهوری این کشور آغاز کرده است.

"افشاگری"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت ونزوئلا رهبران مخالفان را به تحریک معترضان به خشونت متهم می‌کند.

اگر این لایحه تایید شود، مقام‌های ونزوئلایی که در خشونت علیه معترضان نقش داشته‌اند ویزای ورود به آمریکا دریافت نخواهند کرد و دارایی‌هایشان مسدود می‌شود.

سناتور رابرت منندز که این لایحه را طرح کرده می‌گوید تصویب آن "پیامی روشن به حکومت ونزوئلا خواهد فرستاد."

سناتور منندز می‌گوید "ونزوئلا سال‌ها با خشونت دولتی از سوی نیروهای امنیتی این کشور روبرو بوده و دادگستری به ابزاری برای سرکوب سیاسی تبدیل شده است."

این سناتور جمهوری‌خواه می‌گوید "ما در ایالات متحده وظیفه داریم در مورد آزارهایی که در ونزوئلا روی می دهد افشاگری کنیم و به خشونت‌های ضدبشری دولت مادورو و اقتدارگرایان مجلس این کشور عتراض کنیم."

با وجود تصویب این لایحه ماه گذشته تونی بلینکن جانشین مشاور امنیت ملی آمریکا، به یک کمیته روابط خارجی سنا گفته بود "ما به سمت تحریم‌های بیشتر پیش نمی‌رویم."

نیکولاس مادورو پیش از تصویب این لایحه گفته بود تحریم‌های آمریکا، حرکت مستقل ونزوئلا و منطقه‌ را متوقف نمی‌کند.

او گفته بود تهدید به تحریم کار کسانی است که نگاه امپریالیستی دارند و فکر می‌کنند می‌توانند بر ما حکومت کنند و با زور تهدید و قدرت اقتصادی‌شان بر ما غلبه کنند.

این لایحه پس از تصویب در سنا به مجلس نمایندگان آمریکا می‌رود و اگر آنجا هم تصویب شود باید پیش از قانونی شدن به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد.

مطالب مرتبط