سی روز مرگبار: تحقیق بی‌بی‌سی درباره عملیات پیکارجویان

در یک تحقیق که توسط بی بی سی و کینگز کالج لندن انجام شده، مشخص شد که حملات گروه های مسلح پیکارجو ، فقط در یک ماه بیش از پنج هزار تن را به کشتن داده است.

بیشتر قربانیان اعمال خشونت آمیز را غیرنظامیان تشکیل می دهند. در ماه نوامبر بیش از دو هزار نفر در حملات پیکارجویان کشته شدند. گروه حکومت اسلامی (داعش) بیشترین حملات را انجام داده است. برای اطلاعات بیشتر به نقشه پایین مراجعه کنید.

تعداد کشته شده ها در ۶۶۴ مورد حمله از سوی پیکارجویان در ۱۴ کشور، پنج هزار و ۴۲ نفر بوده است. به طور متوسط روزانه ۱۶۸ نفر جان خود را از دست داده اند.

آنطور که دیده می شود، ۸۰ درصد از کل حملات در چهار کشور رخ داده است: عراق، نیجریه، سوریه و افغانستان.

عراق خطرناکترین محل در این یک ماه بوده با ۱۷۷۰ کشته و ۲۳۳ مورد حمله. این حملات به شیوه های گوناگون، از تیراندازی تا انفجارهای انتحاری، انجام شده است.

در نیجریه، ۷۸۶ نفر که تقریبا همگی غیرنظامی بوده اند در ۲۷ حمله بوکوحرام کشته شده اند.

گروه بوکو حرام در کامرون نیز حملاتی انجام داده که در آن ۱۵ نفر کشته شدند. در شرق آفریقا گروه الشباب، ۲۶۶ نفر را در سومالی و کنیا کشته است.

تعداد کشته شدگان حمله های پیکاجویان در افغانستان به تعداد نیجریه، یعنی ۷۸۲ نفر بوده است، ولی حملات در افغاننستان در مقیاس محدودتر بوده است مانند حمله به معاون والی قندهار. عبدالقدیم پتیال معاون والی قندهار، پس از آن که در اثر سوء قصد زخمی شد، جان خود را از دست داد.

در سوریه که گرفتار جنگ است، ۶۹۳ نفر جان خود را در این مدت از دست داده اند، در رتبه بعدی یمن، با ۴۱۰ کشته طی ۳۷ حمله، قرار دارد.

ار ۱۶ گروه جهادی که در این خونریزی ها دخالت داشته اند، گروه حکومت اسلامی مسبب بیشترین کشتار بوده است. این گروه دو هزار و ۲۰۶ نفر را در عراق و سوریه کشته است که این رقم ۴۴ درصد کل قربانیان را تشکیل می دهد.

پیتر نیومن، استاد مطالعات امنیتی در کینگز کالج لندن، می گوید که گروه حکومت اسلامی اگر جای القاعده را نگرفته باشد، دست کم رقیب آن گروه در پیکارجویی در سطح جهانی است.

بیشتر قربانیان حملات را غیرنظامیان تشکیل می دهند به طوری که در مجموع دو هزار و ۷۹ نفر غیرنظامی کشته شده اند و در رتبه بعدی، پرسنل نظامی با هزار و ۷۲۳ کشته قرار می گیرد.

نسبت کشته شدگان نظامی به غیرنظامی در هر کشور فرق می کند. در نیجریه تقریبا ۷۰۰ غیرنظامی کشته شده اند که حداقل ۵۷ نفر آنان کودک بوده اند. در آن کشور تنها ۲۸ نظامی جان خود را از دست داده اند. این در حالی است که در سوریه و افغانستان شمار نظامیان کشته شده دو برابر غیرنظامیان بوده است.

از ۱۴۶ مامور پلیس کشته شده در دوره زمانی مورد بررسی، ۹۵ نفر آنان در افغانستان بوده اند. سیاستمداران و سایر مقامات هم در میان اهداف حملات در افغانستان و سومالی بوده اند. بیست و دو نفر از آنان در این دو کشور جان خود را از دست داده اند.

در مجموع انفجار بمب باعث مرگ بیشترین تعداد شده است: از مجموعه هزار و ۶۵۰ کشته شده، ۶۵۰ نفر آنان در انفجارهای انتحاری و ۵۵۵ نفر با وسایل انفجاری دیگر کشته شده اند.

حمله با اسلحه جان هزار و ۵۷۴ نفر را گرفته و ۶۶۶ نفر هم با کمین پیکارجویان مواجه شده و جان خود را از دست داده اند.

در دوره مورد بررسی ۶۲۶ نفر اعدام شدند، از جمله ۵۰ نفر که طبق گزارش ها در سوریه، یمن و لیبی گردن زده شدند.

خمپاره و تیرباران موجب کشته شدن ۲۰۴ نفر شده و ۴۹ نفر هم با وسایل بُرنده هدف حمله قرار گرفته اند.

بخوانید: روش‌شناسی جمع‌آوری داده ها