کاخ سفید: بازجویی‌های خشونت‌آمیز سیا اعتبار اخلاقی آمریکا را مخدوش کرده است

حق نشر عکس AP

جاش ارنست، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که روش‌های خشونت‌آمیز مأموران سازمان اطلاعات مرکزی این کشور در بازجویی از مظنونان تروریسم، اعتبار اخلاقی دولت آمریکا را در سراسر جهان مخدوش کرده است.

آقای ارنست امروز چهارشنبه ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) در جمع خبرنگاران گفت که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا وارد این بحث نخواهد شد که آیا به کار گرفتن این روش ها باعث به دست آمدن اطلاعات مفید برای حفظ امنیت ملی آمریکا شده است یا نه، چون عقیده دارد حتی اگر چنین باشد، نمی بایست از چنین روش هایی استفاده می شد.

او گفت که به همین دلیل، آقای اوباما در نخستین روزهای شروع به کار به عنوان رئیس جمهور، دستور محدود کردن این روش ها را صادر کرد.

مقامات سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) در واکنش به انتشار گزارش کمیته اطلاعاتی سنا در مورد این روش ها، گفته اند که بروز بعضی اشتباهات را می پذیرند، اما عقیده دارند که اطلاعات به دست آمده با استفاده از خشونت، برای حفظ امنیت آمریکا مفید بوده است.

این در حالی است که در گزارش کمیته اطلاعاتی سنا که دیروز منتشر شد، تأکید شده بود که استفاده از شکنجه توسط سیا، به کشف اطلاعات مفید و حیاتی منجر نشده است.

سناتور دیان فاینستاین، رئیس این کمیته همزمان با انتشار نتیجه تحقیق ۵ ساله در باره روش های سیا گفت که این گزارش نتیجه بررسی دست کم ۱۹ بازداشتگاه مخفی این سازمان در کشورهای ثالث بوده است.

پس از انتشار گزارش مذکور سازمان ملل و گروه‌های مختلف حقوق بشری خواهان پیگرد قضایی ماموران سیا شدند.

بن امرسون، گزارشگر ویژه امور حقوق بشری و ضدتروریسم سازمان ملل گفت که به غیر از شکنجه‌گران، مقام‌های ارشد دولت جورج بوش که این شکنجه‌ها به دستور آنها انجام شده نیز باید مورد پیگرد قرار گیرند.

کنت راث، مدیرکل سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز گفته است که اقدامات ماموران سیا جرم تلقی می‌شود و به هیچ وجه قابل توجیه نیستند.

او گفت: "در صورتی که این حقیقت‌یابی [سنا] به پیگرد قضایی ماموران منجر نشود، شکنجه همچنان به عنوان یک گزینه بالقوه برای رؤسای جمهوری باقی خواهد ماند."

با این حال به گفته سخنگوی کاخ سفید، وزارت دادگستری آمریکا تصمیم گرفته که مأموران سیا را در رابطه با این روش ها مورد پیگرد قضایی قرار ندهد.

مطالب مرتبط