سه خبرنگار در حمله موشکی در سوریه کشته شدند

حق نشر عکس na

گزارش ها حاکیست که سه خبرنگار کانال مخالفان سوری به نام "اورینت نیوز" حین پوشش خبری درگیری هایی در جنوب غربی این کشور کشته شده اند.

این شبکه به کمیته حفاظت از خبرنگاران گفت که موشک زمانی که آنها با اتومبیل به شیخ مسکین در استان درعا سفر می کردند هدف قرار گرفت.

این شبکه گفت تصور می کند که نیروهای دولتی مسئول حمله بوده باشند.

تاکنون بیش از ۷۰ خبرنگار حین پوشش خبری جنگ داخلی سوریه در سه سال گذشته کشته شده اند.

به گفته کمیته حفاظت از خبرنگاران اکثریت قریب به اتفاق آنها اهل سوریه بوده اند.

"اورینت نیوز" گفت که خبرنگاران رامی عصمی و یوسف الدوس و فیلمبردار سالم خلیل روز دوشنبه در راه شیخ مسکین بودند که هدف موشک هدایت شده قرار گرفتند. آنها برای پوشش پیشروی های اخیر شورشیان در پی چند هفته نبرد در ناحیه به شیخ مسکین می رفتند.

به گفته این گروه آنها دقایقی پیش از آنکه کشته شوند در روستای قرفا از کنار نیروهای دولتی گذشته بودند و موشک از همانجا شلیک شد.

روی اتومبیل آنها علامت خاص خبرنگاری وجود نداشت اما "اورینت نیوز" گفت خودرو حامل یک بشقاب بزرگ ماهواره ای به قطر ۱.۸ متر بوده بنابراین قابل شناسایی بود.

کمیته حافظت از خبرنگاران گفت نمی تواند مستقلا این ادعا را که اتومبیل مستقیما هدف قرار گرفته تایید کند اما تحقیقاتش نشان می دهد که نیروهای دولتی احتمالا مستقیما خبرنگاران را هدف گرفته اند تا مانع خبررسانی آنها شوند.

در سه ماه گذشته در حالی که توجه جهانیان به ظهور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) معطوف بوده، مخالفان مسلح مورد حمایت غرب موفق شده اند بخش هایی را در جنوب دمشق در استان درعا، در طول مرز اردن، و بلندی های جولان از دست نیروهای دولتی خارج و آن را حفظ کنند.

مطالب مرتبط