'آنها که با ابولا جنگیدند' شخصیت سال تایم شدند

حق نشر عکس TIME
Image caption شخصیت سال ۲۰۱۴ تایم کسانی هستند که با ابولا جنگیدند.

مجله تایم کسانی را که با "هیولای ابولا" جنگیدند به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۴ خود معرفی کرده است.

این مجله اعلام کرده 'مبارزان' با بیماری همه گیر ابولا را شخصیت سال ۲۰۱۴ انتخاب می‌کند؛ کسانی که "با تلاش خستگی‌ناپذیرشان به جهان فرصت دادند برای دفاع آماده شود و جان خود را به خطر انداختند تا جان دیگران را نجات بدهند."

مبارزان با ابولا در کنار معترضان به کشته شدن شدن جوان سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس همراه با شش چهره سرشناس، نامزد شخصیت سال مجله تایم شده بودند. این مجله از میان این هشت نامزد، کسانی را که در یک سال گذشته با بیماری ابولا مقابله کرده بودند به عنوان شخصیت سال خود انتخاب کرده است.

یک سال از شیوع بیماری ابولا می‌گذرد و در این مدت بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی نزدیک به ۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیشتر از ۱۶ هزار نفر به آن مبتلا هستند.

نانسی گیبز سردبیر این مجله گفته است که "بیماری ابولا مانند یک هیولای افسانه‌‌ای، هر چند سال یک بار سربر می‌آورد، روستاییان آفریقایی را شکار می‌کرد و دوباره به غار خودش برمی‌گشت."

او نوشته "با همه‌گیر شدن ابولا، در شرایطی که دولت‌ها امکانات کافی برای مقابله با آن نداشتند و سازمان بهداشت جهانی آن را انکار می‌کرد، کسانی که در منطقه بودند، نیروهای ویژه سازمان پزشکان بدون مرز، همراه با پزشکان، پرستاران محلی، رانندگان آمبولانس و آنها که در تدفین قربانیان کار کردند، برای مقابله با این بیماری شانه به شانه یکدیگر جنگیدند."

مجله "تایم" گسترش ویروس ابولا را یک "جنگ تمام‌عیار" توصیف کرده که نظام بهداشت جهانی از هماهنگی و پیشرفت لازم برای مقابله با آن برخوردار نیست و با این شرایط باید شجاعت آن‌هایی را که برای مبارزه با این ویروس خطر کردند، ستایش کرد.

این مجله اعلام کرده "اگر مردم سراسر جهان آسوده می‌خوابند، به خاطر ایستادگی کسانی است که با ابولا جنگیدند."

ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه)، مسعود بارزانی (رئیس اقلیم کردستان عراق)، تیم کوک (مدیر عامل شرکت اپل)، تیلر سویفت (خواننده آمریکایی موسیقی پاپ)، جک ما (بنیانگذار وبسایت علی‌بابا) و راجر گودل (رئیس لیگ ملی فوتبال- فوتبال آمریکایی) هم نامزدهای شخصیت سال ۲۰۱۴ مجله تایم بودند.

مجله تایم از سال ۱۹۲۷ انتخاب "مرد سال" را آغاز کرد و از آن زمان به طور سالانه یک مرد یا زن یا گروه را به عنوان برنده این عنوان برگزیده است. در سال ۱۹۹۹ عنوان انتخاب مجله تایم به "شخصیت سال" تغییر کرد تا به گفته ناشران این مجله فراگیرتر باشد.

عنوان "شخصیت سال" از سوی سردبیران مجله تایم به فردی داده می شود که بیشترین تاثیر را بر رویدادهای جهان داشته است و به گفته ناشران این مجله این تاثیر لزوما نباید مثبت باشد. در سال محمد مصدق نخست وزیر وقت ایران در سال ۱۹۵۱ و آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۹ در سال ۱۹۵۱ تایم محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران را به عنوان "مرد سال" خود انتخاب کرد. آیت‌الله خمینی هم در سال ۱۹۷۹ به عنوان "مرد سال" سال این مجله اعلام شد.

مطالب مرتبط