تحقیق بی بی سی درباره حملات پیکارجویان: روش‌شناسی جمع‌آوری داده‌ها

در یک ت حقیق که توسط بی بی سی و کینگز کالج لندن انجام شده، مشخص شد که حملات گروه های مسلح پیکارجو ، فقط در یک ماه بیش از پنج هزار تن را به کشتن داده است.

هدف

• هدف پروژه این بود که ابعاد و توزیع جغرافیایی مرگ‌هایی را که گزارش شده و به گروه‌ها، شبکه‌ها، یا افراد جهادی نسبت داده شده، تخمین بزنیم. قصد نداشتیم درباره هر یک مورد تحقیق کنیم یا توضیحش بدهیم. واقعیت آن است که بسیاری از این موارد، به‌ویژه آن‌ها که در مناطق جنگی رخ داده‌اند، تا سال‌ها محل مناقشه خواهند بود.

• قبول داریم که جهادگرایی مدرن پدیده‌ای یک‌دست و منسجم نیست. اما به هر روی پدیده‌ای است که در این تحقیق می‌خواستیم تصویری از آن ترسیم کنیم.

مشکلات

مبنای تحقیق اطلاعات و داده‌های خامی بود که از اشخاص ثالث گرفته بودیم. می‌دانستیم گردآوری داده در این حوزه دشواری‌هایی دارد، به‌خصوص در بستر جنگ‌های داخلی که:

گاه منبع اطلاعات مبهم است خبررسانی ممکن است ناقص، جانب‌دارانه و با تأخیر باشد گردآوری داده خطرناک است و برخی رخ‌دادها ممکن است کلا گزارش نشود

مشکل دیگر این بود که کدام گروه یا کدام حادثه را می‌توان در قالب "جهادگرایی" گنجاند. واژه‌ای که جدید است و گاه کاربردش محل مناقشه.

اصول

• بر این باوریم که قواعد، تعریف‌ها و اصولی که برای خودمان گذاشتیم، طوری بوده که هم اهداف اصلی پروژه را تأمین کند هم تأثیر مشکلات و محدودیت‌هایی را که بالا گفتیم کم کند.

• در تعریف و دسته‌بندی گروه‌ها به‌عنوان "جهادگرا"، و تدوین و اجرای قواعد شمارش و کدگذاری رخ‌دادها، اصل شفافیت، سادگی و دقت رعایت شده.

• برای تعریف و اجرای این پروژه از منابع غنی و تجربیات گسترده بی‌بی‌سی در پوشش درگیری‌ها و اخبار خارجی بهره گرفتیم. همین‌طور از تخصص مرکز بین‌المللی مطالعه افراطی‌گری، و به‌طور مشخص پیتر نیومن، رئیس این مرکز، که نقشی محوری در شکل دادن روش‌شناسی داشته. علاوه بر این از دانشگاهیان متخصص در حوزه‌های مطالعات مناقشه و تروریسم، اسلام گرایی افراطی، و مطالعات اسلامی هم کمک گرفتیم. همین‌طور از دانشگاهیانی که مستقیما در زمینه روش‌شناسی گردآوری داده در مناطق جنگی کار می‌کنند. تردید نداریم که به‌رغم محدودیت‌های ذاتی این پروژه، نتایج و یافته‌های آن معتبر و معنادارند.

تعریف جهادگرایی

• جهادگرایی را این‌گونه تعریف کردیم: یک ایدئولوژی سیاسی انقلابی مدرن که می‌خواهد با استفاده از خشونت، یک قرائت بسیار جزمی و خاص از اسلام سنی را تبلیغ، یا از آن دفاع، کند.

(توضیح: در خبرهای منتشر شده در بی بی سی فارسی، "Jihadism" یا جهادگرایی، به اسلامگرایی افراطی یا پیکارجویی ترجمه شده است.)

توضیح (۱)

جهاد مفهومی اسلامی است به معنای "مبارزه"، که می‌تواند مسلحانه باشد، یا روحی و درونی. اما واژه جهادگرایی اشاره به یک ایدئولوژی سیاسی دارد. کم نیستند افراد و گروه‌های شیعه که خود را "جهادی یا جهادگرا" می نامند، اما موضوع مطالعه ما جریان مشخصی است که شامل القاعده، جنبش‌های وابسته به آن، و کسانی است که نگرشی مشابه دارند.

• جهادی‌ها معتقدند به اسلام حمله شده – از سوی غرب، اسرائیل، حاکمان مسلمان مرتد، و شیعیان. آن‌ها معتقدند هر مسلمان وظیفه دارد به دفاع از اسلام برخیزد.

• فرق جهادی‌ها با افراد و گروه‌های دیگری که با تمسک به اسلام خشونت را توجیه کرده‌اند، در دکترین و هدف سیاسی درازمدت‌شان است. جهادی‌ها می‌خواهند کشور یا جامعه‌ای بسازند که مبنای حکومت‌اش قرائتی است بسیار متعصبانه از اسلام سنی به نام سلفی‌گری یا وهابی‌گری.

• آنچه باعث خصومت و خشونت جهادی‌ها در برابر ادیان و مذاهب دیگر می‌شود، همین اندیشه سلفی است. همین‌طور مخالفت‌شان با دموکراسی و قوانین بشری. و البته اجرای بی‌رحمانه احکام شرع در مورد پوشش، هنجار‌های اجتماعی و اخلاق عمومی.

• بسیاری از گروه‌ها در پاکستان و افغانستان – مشخصا طالبان – در دسته سلفی‌ها و وهابی‌ها جا نمی‌گیرند. این گروه‌ها عموما پیرو سنت "دیو بندی" یا اهل حدیث‌اند که به گفته بسیاری از محققان از نظر تأکید بر قرائت تحت‌الفظی از متون به سلفی‌گری شبیه‌اند، و کم‌وبیش موازی آن شکل گرفته‌اند. در این پروژه این گروه‌ها را هم جزو جهادی‌ها حساب کرده‌ایم.

• مسلمانان دیگری هم هستند که باورهایی مشابه به آن‌چه گفتیم دارند، اما جهادگرایی ترکیب این باورها با آمادگی کشتن (و کشته شدن) به نام این باورهاست.

سلفی‌ها بخش کوچکی از مسلمان‌های سنی جهان‌اند، و جهادی‌ها بخش بسیار کوچکی از سلفی‌ها. بنابراین جهادی‌ها نماینده کلیت و بدنه اسلام نیستند. اکثریت قابل‌توجه مسلمانان جهان با این اندیشه، نگرش و شیوه‌ها ارتباطی ندارند.

گروه‌های جهادی

فرض ما در این تحقیق این بوده که مسئولیت بیشتر خشونت‌های جهادی با گروه‌هاست. هرچند افراد و شبکه‌های بی‌نام‌و‌نشان هم در این خشونت‌ها سهم دارند. روش ما برای شناسایی گروه‌ها مبتنی بر سه اصل بوده:

۱) تعریف جهادگرایی که پیش‌تر گفتیم ۲) نظر سه متخصص مستقل – پروفسور مارک سجویک، پروفسور مارتا کرنشا، دکتر عمر عشور ۳) یک شیوه سنجش عددی جهادگرایی که جان دیوید پیم، دونا لی بوئن و جوزف وولستن‌هیوم ابداع کرده‌اند. از این شیوه برای این استفاده می‌کردیم که ببینیم برای همه گروه‌ها و بازیگران مورد نظرمان "جهادگرایی" عامل و انگیزه اصلی بوده یا نه.

تصمیم گرفتیم فهرستی از همه گروه‌های جهادی که در گوشه‌کنار دنیا فعال‌اند منتشر نکنیم چون اساسا تهیه چنین فهرست قطعی که مورد اختلاف هم نباشد ممکن نیست. به چند دلیل:

• جهادگرایی یک جنبش اجتماعی است، بنابراین روابط همیشه رسمی نیستند، اعضاء کارت عضویت ندارند. غیر از گروه‌ها، انبوهی از شبکه‌ها و افراد بی‌ارتباط رسمی هم هستند (به ویژه در اروپا) که در حقیقت بخشی از این جنبش‌اند بی‌آن‌که عضو گروهی باشند. مثلا گروه مراکشی "سلفیه جهادیه" بیش از آن‌که یک گروه رسمی باشد، شبکه‌ای از افراد است که رسانه‌ها و مقام‌های مراکشی این نام را بهشان داده‌اند.

• در کشورهایی مثل لیبی و سوریه اوضاع مدام در حال تغییر است. عملا هر ماه گروهی جدید اعلام موجودیت می‌کند یا گروهی به گروهی دیگر می‌پیوندد.

• مورد سوریه که از قضا بخش قابل‌توجهی از جریان جهادگرایی معاصر آن‌جا رخ می‌دهد، دشوار است. چون عملا همه گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد اسلامی‌اند و هم این گروه‌ها هم بعضی گروه‌های دست‌چپی ملی‌گرا و سکولار خودشان را درگیری نوعی "جهاد" می‌دانند. ما همه این گروه‌ها، بیانیه‌ها، اعضا و به‌طور کلی شخصیت‌شان را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که فقط سه گروه فعال در سوریه را می‌توان جهادی – به‌معنای کسانی که در خط نظام سیاسی سلفی می‌جنگند – نامید: احرار شام، جبهه نصرت و داعش.

• تردیدی نیست که گروه‌های بزرگ و مهم فقط برای اندیشه جهادی نیست که می‌جنگند. عوامل دیگری می‌توان برشمرد از جمله خلاء قدرت و حکومت مرکزی، سنت‌های قبیله‌ای، واکنش به حمله خارجی، تحریک نیروهای بیرونی، وابستگی‌های شخصی، و البته پول. سؤال این‌جاست که جهادی‌ها چقدر جهادی‌اند؟ ما همه گروه‌ها و افرادی را که موضوع این تحقیق بوده‌اند بر مبنای داده‌های موجود دسته‌بندی کردیم و دیدیم که مهم‌ترین عامل انگیزشی‌شان جهادگرایی است.

• مبنای سنجش‌مان هفت عامل را در نظر می‌گیرد: آرمان نهایی، اهداف کوتاه‌مدت، اعضاء، دعوت علنی یا مخفی از مردم، عملیات انتحاری، و کمک گرفتن از منابع دیگر. در این تحقیق فقط گروه‌هایی را جهادی گرفته‌ایم که در همه یا تقریبا همه این دسته‌ها نمره بالایی گرفته‌اند. گروه‌های دیگر که عناصری از جهادگرایی داشتند اما در مجموع نمره بالایی نیاوردند، در نظر نگرفتیم.

کدگذاری وقایع

این تحقیق بر آن بوده که همه تلفات گزارش‌شده در ماه نوامبر ۲۰۱۴ را که بر اثر درگیری‌های جهادی‌ها رخ داده ثبت کند.

بازه زمانی

• یک ماه (برای مطالعه) دوره کوتاهی است که منابع و بودجه محدود بر این پروژه تحمیل کرده. این محدودیت زمانی باعث می‌شود نتوانیم سیر خشونت‌ها و کاهش و رشدشان را در ماه‌های مختلف بررسی کنیم. با این حال داده‌هایی که جمع کردیم معیاری به‌دست می‌دهد که می‌توان با داده‌های دیگر مقایسه‌اش کرد، مثلا با کل تلفات گزارش‌شده در سوریه و عراق در همان ماه. رقمی که در نهایت منتشر کرده‌ایم در بستر چنین مقایسه‌هایی بیشتر معنی می‌دهد.

معیار تحلیل

• تردیدی نیست که خشونت‌های برآمده از جهادگرایی عوارض پرشماری برای مردم دارد، از جمله آوارگی و نقل مکان اجباری، تسخیر زمین، و مشکلات اقتصادی و اجتماعی. اما موضوع کار ما صرفا ثبت تلفات گزارش‌شده بوده.

• تصمیم گرفتیم مرگ غیرنظامی‌ها و نظامی‌ها و جهادی‌ها و پیکارجوهای دیگر را جمع کنیم، چون هدف‌مان دقت ارقام بوده و جدا کردن این تلفات حتی برای کسانی که در محل ناظر وقایع هستند کار دشواری است. یعنی نمی‌توان به آسانی یک غیرنظامی را از کسی که موقع وقوع حمله در درگیری شرکت داشته تشخیص داد. در مواردی که گزارش‌ها جزئیات بیشتری در مورد قربانی‌ها داشتند، اطلاعات را در آمار جداگانه‌ای آورده‌ایم.

• در این تحقیق فقط کشته‌شده‌ها را ثبت کرده‌ایم، نه کسانی که در درگیری‌های جهادی زخمی شده‌اند. جراحت‌ها و آسیب‌های ناشی از این درگیری‌ها می‌تواند از زخم‌های بسیار خطرناک باشد تا آسیب‌های روحی – که ثبت‌شان عملا غیرممکن است. همین مشکل در موارد آدم‌ربایی هم هست – که تأیید یا تعیین عامل‌شان دشوار است.

• از بین کشته‌شدگان فقط آن‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که علت مر‌گ‌شان خشونت گروه‌ها و افراد جهادی بوده، نه حمله‌های هوایی ائتلاف یا عملیات گروه‌ها و کشورهای دیگر که برای جلوگیری از پیش‌روی گروه‌های جهادی انجام شده. می‌دانیم که غیرنظامیان بسیاری در حمله‌های هوایی یا حمله نیروهای بشار اسد جان باخته‌اند. اما تشخیص این‌که کدام حادثه نتیجه مستقیم واکنش به خشونت جهادی‌ها بوده برای ما غیرممکن است. شمردن این تلفات، هرچند مهم، در دایره تحقیق ما نبوده. •

داده خام چیست؟

می‌دانیم که اطلاعات محلی، به‌ویژه در مناطق جنگی، گاه مورد مناقشه است – و منابع اطلاعات محدود. هدف ما این بوده که با جست‌وجوی روزانه هر چقدر از این منابع اطلاعات را که می‌توانیم جمع کنیم. برای این کار از سه زاویه مختلف دنبال گزارش وقایع می‌گشتیم:

• نوع اتفاق

o از تیم‌های بی‌بی‌سی مونیتورینگ (بخش بررسی رسانه های بی بی سی) در سراسر دنیا خواستیم دنبال خبرهایی بگردند که کلیدواژه‌های "تروریست"، "پیکارجو/شورشی" و "جهادی" در آن‌ها به‌کار رفته باشد. • گروه

o همین کار را برای نام گروه‌هایی که با تعریف ما می‌خواندند کردیم.

• منطقه/محل

o دنبال اخبار خشونت‌های مرتبط با گروه‌های جهادی – هرجای دنیا که بود – گشتیم.

o روزنامه‌های محلی، رسانه‌ها و وبلاگ‌های با موضوع مشخص را بررسی کردیم.

o در هر منطقه یا محلی که گروه‌های جهادی فعال‌اند از گروه‌های فعال مدنی و پروژه‌های جمع‌آوری داده کمک گرفتیم.

اتفاق شامل چه چیزهایی می‌شود؟

یکی از مشکلات پروژه‌های گردآوری داده این است که باید به اطلاعات منابع ثالث اتکاء کرد. نتیجه این می‌شود که تک‌تک اتفاق‌ها را نمی‌توان بررسی کرد. با توجه به ماهیت جهانی و هدف بلندپروازانه این تحقیق، تصمیم گرفتیم بیشتر به گستردگی (اطلاعات) توجه کنیم تا به عمق آن. در واقع می‌خواستیم یک تصویر جهانی از شدت و گستره جغرافیایی خشونت‌های جهادی ارائه کنیم.

• اتفاق را این‌گونه تعریف کردیم: عمل یا حمله خشونت‌بار که تلفات انسانی به‌بار بیاورد.

ثبت داده‌ها

• هرجا شمار کشته‌شده‌ها محل اختلاف بود، از رقمی که در گزارش بی‌بی‌سی آمده بود استفاده کردیم. در مواردی که بی‌بی‌سی یا سرویس‌های زبان‌های خارجی آن گزارش نکرده بودند، رقمی را استفاده کردیم که رسانه‌ای که در آن منطقه یا کشور بیش از همه به استقلال و بی‌طرفی شناخته می‌شود، گزارش کرده بود.

• در مواردی که نمی‌شد چنین منبعی پیدا کرد، از روشی که "پروژه داده‌های وقایع و موقعیت درگیری‌های مسلحانه" استفاده می‌کند، استفاده کردیم. این پروژه کامل‌ترین مجموعه همگانی ثبت داده‌های مربوط به خشونت‌های سیاسی در کشورهای توسعه‌یافته است. در روش‌شناسی‌شان آمده:

اگر گزارش منابع متفاوت باشد یا تخمینی مبهم زده شده باشد، از کوچک‌ترین رقمی که برای تلفات گزارش شده استفاده می‌کنیم. اگر گزارشی بگوید چندین، یا تعدادی، یا از اسم جمع "غیرنظامیان" استفاده کند، یا بگوید "نامعلوم"، یا اشاراتی مشابه این‌ها داشته باشد، شمار تلفات را ۱۰ در نظر می‌گیریم. اگر گزارشی بگوید "چند دوجین"، ۱۲ در نظر می‌گیریم. اگر بگوید صدها، ۱۰۰ در نظر می‌گیریم. اگر کله "کشتار" بدون رقم دقیق به‌کار رفته باشد، باز هم ۱۰۰ در نظر می‌گیریم. در مواردی که برای چند اتفاق که در روزهای مختلف یا همزمان در نقاط مختلف بوده، یک رقم "مجموع" تلفات گزارش شده باشد، آن عدد را بر تعداد روزها یا جاها تقسیم می‌کنیم.

حاصل (به فرض آن‌که یک یا بیشتر باشد) به‌عنوان تلفات آن اتفاق یا روز مشخص ثبت می‌شود. در حالتی که رقم گزارش شده بر تعداد مورد نظر قابل تقسیم نباشد، باقی‌مانده تقسیم را به روز اول می‌دهیم و بقیه را مساوی تقسیم می‌کنیم. http://www.acleddata.com/wp-content/uploads/2014/08/ACLED_Codebook_2014_updated.pdf P17

کدام وقایع "جهادی" به‌شمار می‌روند؟

• هر گاه یکی از گروه‌هایی که در تعریف ما از "جهادی" می‌گنجد مسئولیت حمله‌ای را پذیرفته یا روشن بوده که حمله‌ای کار یکی از گروه‌های مزبور بوده، آن حمله را در نظر گرفته‌ایم.

• اگر حمله‌ای را نمی‌شد به یک گروه جهادی مشخص نسبت داد، اما ماهیت یا قصدش جهادی به‌نظر می‌رسید، در دسته‌ای تحت عنوان "فعلا نگاه‌داشته شود" قرارش دادیم.

• در پایان ماه تیمی از کارکنان بی‌بی‌سی، پژوهش‌گر دانشگاهی و مشاور دانشگاهی‌، تک‌تک وقایعی را که در آن دسته گذاشته بودیم نگاه می‌کردند و بر مبنای اعتبار مدارک – و مشخصا بر اساس تعریفی که بالا ارایه شد – تصمیم می‌گرفتند که آن واقعه جهادی در نظر گرفته شود یا نه.

• اغلب مواردی که در دسته "فعلا نگاه‌داشته شود" می‌رفتند یا کسی مسئولیت‌شان را نپذیرفته بود، یا گروه‌های سرخود عامل‌شان بودند، یا فردی به تنهایی انجام داده بود، یا افرادی در قالب ائتلافی از گروه‌های مختلف.

• ماهیت و قصد هر حمله را از روی اعلام مسئولیت، شکل حمله، و واکنش گروه‌های جهادی ارزیابی می‌کردیم.

• وقایعی که معلوم نشد چه فرد یا گروهی عاملش بوده در داده نهایی نیاوردیم.

منابع داده‌ها

به جز گزارش رسانه‌ها، از داده‌هایی که گروه‌ها و فعالان مدنی زیر گردآوری کرده‌اند هم استفاده کردیم:

• شبکه حقوق بشر سوریه http://sn4hr.org

• مرکز ثبت موارد نقض حقوق بشر در سوریه http://www.vdc-sy.info/index.php/en

• شمارش تلفات در عراق https://www.iraqbodycount.org

• پروژه داده‌های وقایع و موقعیت درگیری‌های مسلحانه http://www.acleddata.com

• کنگره حقوق مدنی http://civilrightscongressng.org

• پورتال تروریسم آسیای جنوبی http://www.satp.org

چه نوع داده‌هایی را ثبت کردیم؟

جدولی که وقایع را در آن ثبت می‌کردیم شامل این ستون‌ها بود:

• تاریخ

• زمان محلی – صبح/ بعدازظهر/ شب

• مکان / طول و عرض جغرافیایی

• کشور

• استان

• شهر

• نوع حمله

• کمین

• بمب در خودرو

• انتحاری

• دستگاه انفجاری ابداعی

• مین

• بمب یا انفجار دیگر

• انفجار پیش از موعد

• خمپاره، موشک، توپ و امثالهم

• اعدام – با نوعی دستور "رسمی" مثلا دار زدن توسط طالبان یا اعدام به‌خاطر دزدی

• سر بریدن

• ضرب و شتم منجر به مرگ

• تیراندازی

• حمله با چاقو یا برنده‌های دیگر

• سلاح‌های مختلف

• دیگر موارد

• نامعلوم

• تعداد کشته‌شده‌ها – کل، جهادی، غیرنظامی، نظامی، پلیس، دولتی، مقام‌های دیگر، کودک

• هدف – اسم دقیق جا یا نهاد مورد حمله

• نوع هدف – دولتی، نظامی، نهاد غربی یا بین‌المللی، گروه رقیب، غیرنظامی اتفاقی، غیرنظامی از فرقه رقیب

• مسئول حمله – اگر قطعی نبود برای بررسی بیشتر به دسته دیگر می‌رفت

• شیوه تشخیص گروه مسئول – پذیرش مسئولیت، گزارش رسانه‌ها، تعیین از روی لیست راهنما

• منبع – در حد ممکن پیوند به گزارش اصلی

• نکات قابل توجه – مثلا ماده منفجره جدید

• اطلاعات دیگر

(۱)

تعریف‌مان برگرفته از منابع زیر است:

Dirk Baehr, Kontinuität und Wandel in der Ideologie des Jihadi-Salafismus (Bonn: Bouvier, 2009); Jarret M. Brachman, Global Jihadism: Theory and Practice (London and New York: 2009).’ Bernard Haykel, ‘On the Nature of Salafi Thought and Action’ in Roel Meijer (ed.), Global Salafism: Islam’s New Religious Movement (London: Hurst, 2009), pp. 33-50; Thomas Hegghammer, ‘Jihadi-Salafis or Revolutionaries? On Religion and Politics in the Study of Militant Islamism’ in Meijer (ed.), Global Salafism, op. cit., pp. 244-266; Roel Meijer, ‘Introduction’ in Meijer (ed.), Global Salafism, op. cit, pp. 1-32; Guido Steinberg, Der nahe und der ferne Feind: Das Netzwerk des islamistischen Terrorismus (Munich: CH Beck, 2005); Joas Wagemakers, A Quietist Jihadi: The Ideology and Influence of Abu Muhammad al Maqdisi (Cambridge: Cambridge University Press, 2012). Omar Ashour, The De-Radicalization of Jihadists: Transforming Armed Islamist Movements (Terrorism Studies)(Routledge 2009).