روسیه و هند در مورد ساخت ۱۰ راکتور هسته‌ای در هند توافق کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption این نخستین سفر رئیس جمهوری روسیه به هند پس از انتخاب نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر است

در پی سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به هند نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور گفته است روسیه به هند در ساختن حداقل ۱۰ راکتور هسته‌ای کمک خواهد کرد.

هردو کشور امروز پنج‌شنبه، ۲۰ آذر (۱۱دسامبر) چند توافقنانه مهم در بخش انرژی امضا کردند.

آقای مودی همچنین گفت روسیه به عنوان تامین کننده اساسی تجهیزات دفاعی برای هند باقی خواهد ماند.

سفر رئیس جمهوری روسیه به هند زمانی انجام می‌شود که هند با کمبود انرژی رو به رو است و روسیه تلاش می‌کند به دلیل تحریم های غرب روابط خود با کشورهای آسیایی را گسترش دهد.

آقای مودی گفت که دو کشور در جریان مذاکرات "چشم‌انداز بلند پروازانه" ای را برای انرژی هسته‌ای در نظر گرفتند و اعلام کردند که راکتورهای جدید ظرف بیست سال آینده ساخته خواهند شد.

او گفت که بر مبنای توافقات قطعات این پروژه در هند تولید خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز طرفها در مورد ایجاد یک نهاد مشترک با سرمایه یک میلیارد دلار برای حمایت از طرح‌های نیروگاه های آبی نیز توافق کرده‌اند.

به گفته خبرگزاری رویترز در همین حال شرکت روسنفت، از تولید کنندگان عمده نفت روسیه قراردادی را در زمینه صدور سالیانه ۱۰ میلیون تن نفت به هند امضا کرده است.

پیش از این آقای پوتین گفته بود به دلیل مشکلات با بازارهای اروپا کشورش به دنبال صدور بیشتر نفت و گاز به آسیا است.

آقای پوتین هفته گذشته طرح بنیاد خط لوله گاز موسم به "جریان جنوبی" به اروپارا لغو کرد. اجرای این طرح ماه ژوئن امسال پس از آن که کمیسیون اروپا گفت ممکن است ناقض مقررات رقابتی در اتحادیه اروپا باشد، به حال تعلیق درآمد. آقای پوتین در نهایت ادامه این پروژه را لغو کرد.

همچنین بحران اوکراین باعث شد ایالات متحده، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه وضع کنند. مقامات روسیه گفته‌اند این تحریم‌ها سالیانه چهل میلیارد دلار به اقتصاد روسیه خسارت وارد می کند.

معاملات دفاعی

سانجی ماجومدر، خبرنگار بی‌بی‌سی در دهلی‌نو می‌گوید که روسیه به عنوان منبع اساسی تجهیزات دفاعی برای هند باقی مانده است، با وجود این که اخیرا دو معامله پرسود را از دست داده است و هند ترجیح داده آنها را با ایالات متحده و اروپا امضا کند.

روسیه و هند در زمان جنگ سرد متحدان نزدیک بودند اما سالهای اخیر روابط میان دو کشور سیری نزولی داشته است.

مقامات روسیه و هند در حالی بر توسعه روابط دو کشور تاکید کره‌اند که هند تمایل دارد گامهایی در جهت نزدیکی با ایالات متحده آمریکا بردارد، بخصوص در بخشهای نظامی و سرمایه گذاری.

گزارش شده است که فروش هلیکوپترهای جنگی به پاکستان مایه ناخشنودی هند از روسیه شده است.

از طرف دیگر روسیه از این که هند به جای وسایل نظامی آن کشور از فرانسه جنگنده های نوع رافائل و از آمریکا هلیکوپترهای آپاچی خریداری کرده است، ناراضی است.

قرار است امروز پنج شنبه آقای پوتین با رهبران شرکت های عمده تولید و تجارت هند ملاقات و بعدا در کنفرانسی در مورد الماس شرکت کند. انتظار می رود هر دو کشور درباره بهبود تجارت الماس موافقتنامه‌ای امضا کنند.

روسیه یکی از عمده ترین تولید کنندگان الماس در جهان است و هند از مراکز اساسی صیقل سنگ‌های قیمتی است.

اما شرکت‌های معدن روسیه محصولات خام خود را به شرکتهای الماس آنتورپ و دبی می‌فروشند و از طریق همین شرکت‌ها الماس روسیه وارد هند می شود و حالا هند می‌خواهد این وضع را تغییر دهد.