پلیس هنگ‌کنگ معترضان را بازداشت کرد و چادرهایشان را برچید

حق نشر عکس BBC CHINESE
Image caption پلیس در حال بازداشت معترضان در محله آدمیرال

پس از آنکه معترضان هنگ‌کنگی از ترک کردن اردوگاه اصلی تجمعات در محله آدمیرال خودداری کردند، پلیس شروع به بازداشت آنها کرده است.

این در حالی است که دو ماه از آغاز اعتراض‌های دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ می گذرد.

نیروهای پلیس و تعدادی کارگر تحت نظارت و حمایت آنها اقدام به برچیدن موانعی کردند که از دوماه و نیم پیش توسط معترضان ایجاد شده بود.

با برداشته شدن این موانع، بسیاری از معترضان کمپ آدمیرال را ترک کردند اما بسیاری دیگر نیز وعده کردند که علی رغم هشدارهای پلیس از آنجا تکان نخواهند خورد.

تعداد معترضان در هفته های اخیر نسبت به ماه سپتامبر که ده ها هزار نفر بودند، کاهش یافته است.

حق نشر عکس BBC CHINESE
Image caption تعدادی کارگر تحت حمایت پلیس موانع را برچیدند
حق نشر عکس BBC CHINESE
Image caption تعدادی از معترضان اعلام کردند که اردوگاه را ترک نخواهند کرد

در ماه سپتامبر، فعالان طرفدار دموکراسی و دانشجویان اعتراضات خود را با اشغال محل‌هایی در هنگ کنگ و ایجاد راهبندان و مسدود کردن برخی خیابان‌های این سرزمین آغاز کردند در حالیکه مقامات محلی از همان ابتدا، این اقدامات را غیرقانونی توصیف کرده بودند.

معترضان از دولت چین می خواهند که رئیس اجرایی هنگ‌کنگ با برگزاری یک انتخابات آزاد و بدون تایید صلاحیت دولت چین انتخاب شود.

اما دولت چین می گوید نامزدهای این انتخابات باید توسط کمیته ویژه مورد حمایت حکومت مرکزی چین تعیین شوند.

پلیس ابتدا به معترضان دستور تخلیه محل "ظرف ۳۰ دقیقه" را صادر کرد و به آنها هشدار داد که پس از پایان این مدت شروع به دستگیری کسانی خواهد کرد که از دستور سرپیچی کنند.

پس از آن پلیس چندین نفر را از اردوگاه اصلی تظاهرکنندگان بازداشت کرد و از آنجا انتقال داد.

در همین حال ده ها نفر از مخالفان تظاهرات که در محل جمع شده بودند برای پلیس دست می زدند و آنها را تشویق به بازداشت معترضان می کردند.

تصاویر ارسالی از محل، پلیس را در حال برچیدن چادرهای حاوی کمک های اولیه و چادرهایی که برای مطالعه دانشجویان نصب شده بود، نشان می دهد.

همچنین تعدادی کامیون و جرثقیل برای انتقال و بارگیری موانع، چترها، پوشش های پلاستیکی و خرابی‌هایی که به جای مانده است به کار گرفته شده اند.