چنی: بوش کاملا در جریان شیوه بازجویی‌ سیا بود

حق نشر عکس Getty

دیک چنی، معاون جورج بوش در زمان ریاست‌جمهوری او، ضمن رد محتوای گزارش سنای آمریکا از شکنجه‌های مظنونان به ارتباط با القاعده توسط سیا، گفت جورج بوش کاملا در جریان شیوه‌های بازجویی سیا قرار داشت.

دیک چنی گزارش سنا را "آشغال" خواند و گفت رئیس‌جمهور وقت آمریکا "هر چیزی را که لازم داشت بداند، می‌دانست."

این نخستین مصاحبه‌ آقای چنی پس از انتشار گزارش سنا بود.

مطابق گزارش سنا مظنونان به ارتباط با القاعده به طور گسترده توسط ماموران سیا شکنجه می‌شده‌اند. این شکنجه‌ها به گرفتن اطلاعات چشمگیری منجر نشده است.

بنا بر این گزارش، سازمان سیا به طور مستمر اطلاعات نادرست در اختیار مقام‌های دولتی و قضایی قرار می‌داده، مانع از نظارت کنگره می‌شده و از شبکه‌ای از بازداشتگاه‌ها در کشورهای مختلف استفاده می‌کرده است.

دیک چنی، که پیشتر نیز بارها به خاطر نقشش در عملیات آمریکا پس از ١١ سپتامبر مورد انتقاد قرار گرفته است، در مصاحبه با فاکس گفت: "چه قدر می‌خواهید با کسانی که سه هزار نفر را در ١١ سپتامبر کشتند مهربان باشید؟"

او با دفاع از شیوه‌های خشن بازجویی گفت: "لازم باشد یک دقیقه‌ای دوباره همان کارها را می‌کنم."

معاون رئیس‌جمهور آمریکا با رد یافته‌های گزارش مبنی بر اینکه شکنجه‌ها به کسب اطلاعات مفید نینجامیده، گفت این روش‌های بازجویی به گرفتن اطلاعاتی منجر شد که با انجام عملیاتی بر مبنای آنها جان بسیاری نجات پیدا کرد.

سازمان سیا نیز پس از انتشار گزارش سنا همین مطلب را در دفاع از خود بیان کرد.

مقام‌های سازمان ملل و گروه‌های مختلف حقوق بشری خواهان پیگرد قضایی ماموران و مقام‌های دخیل در شکنجه‌ها شده‌اند.

شبکه خبری ای‌بی‌سی آمریکا می‌گوید تنها فردی که از بین ماموران دخیل در شکنجه‌ها مورد پیگرد قضایی قرار گرفت و هم‌اکنون زندانی است، جان کیریاکو، مامور سابق سیا است، که نخستین بار استفاده از شکنجه علیه مظنونان القاعده را فاش کرد و اطلاعات آن را در اختیار خبرنگاران گذاشت.

مطالب مرتبط