لهستان: اقدامات نظامی روسیه در منطقه بالتیک 'بی‌سابقه' است

حق نشر عکس AFP
Image caption تصویری که وزارت دفاع هلند منتشر کرده و می‌گوید روز هشتم دسامبر دو جنگنده روس بر فراز دریای بالتیک بوده‌اند

لهستان می گوید میزان فعالیت‌های اخیر روسیه در آسمان و آب‌های منطقه دریای بالتیک "بی‌سابقه" است.

به گفته توماش سیمونیاک، وزیر دفاع لهستان، اغلب فعالیت‌های روسیه در حریم هوایی و آب‌های بین المللی بوده و سوئد بیش از سایر کشورها تحت تاثیر قرار گرفته است.

اعضای سازمان ناتو از جمله بریتانیا با پرواز جنگنده‌های خود در منطقه، عملکرد هواپیماهای روسیه را زیر نظر دارند.

نا آرامی‌ها و درگیری‌های یک سال اخیر در اوکراین به افزایش تنش در منطقه دامن زده است.

وزیر دفاع لهستان گفته است پروازهای گشت‌زنی اخیر روسیه با هدف "آماده شدن برای حمله" نبوده اما این کشور توانایی دفاعی ناتو را محک می‌زده است و این کار "به نفع اعتمادسازی نیست."

حق نشر عکس finnish air force
Image caption نیروی هوایی فنلاند می‌گوید جنگنده‌های روسیه فعالیت "نامعمولی" در منطقه دارند

استونی، لتونی و لیتوانی سه کشور کوچک منطقه بالتیک پیش‌تر بخشی از خاک اتحاد جماهیر شوروی بودند و از سال ۲۰۰۴ عضو ناتو هستند.

آقای سیمونیاک به یک شبکه تلویزیونی لهستان گفته است در زمان پرواز هواپیماهای روسیه نیازی نبوده که ارتش این کشور در حال آماده باش قرار گیرد.

ناتو و اوکراین با متهم کردن روسیه به دست داشتن در نا آرامی‌های شرق اوکراین می‌گویند مسکو شبه‌نظامیان هوادار روسیه را در این منطقه تجهیز می‌کند.

روسیه با رد این اتهام‌ها تایید کرده که برخی نیروهای "داوطلب" روس از شبه‌نظامیان اوکراینی حمایت می‌کنند.

افزایش فعالیت‌های روسیه در پی ارایه گزارشی است که اخیرا از سوی یک اندیشکده مستقر در لندن، شبکه رهبری اروپا، منتشر شد و در آن به جزییات ۴۰ واقعه روی داده در ماه‌های اخیر پرداخته است.

بنا به این گزارش، دستکم ۱۱ واقعه "ماهیتی تحریک آمیز داشته‌اند که باعث شده میزان خطر رویارویی را افزایش دهد."

در یکی از این موارد، یک هواپیمای خطوط هوایی اسکاندیناوی پس از برخاستن از فرودگاه کپنهاگ نزدیک بود با یکی از هواپیماهای گشت‌زن روسیه برخورد کند.

در تحولی دیگر، سوئد در ماه اکتبر از انجام جستجو برای یافتن یک زیردریایی روسیه در آب‌های نزدیک به استکهلم خبر داد اما پس از چند هفته هیچ زیردریایی پیدا نشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمونه یک جنگنده میگ روسیه. به گفته مقام‌های مسکو، موضع ناتو در قبال اوکراین تحریک‌آمیز است

مطالب مرتبط