زن بریتانیایی برای پست فیس‌بوکی درباره 'تروریسم' زندانی شد

حق نشر عکس PA
Image caption رونا خان برای یک پست فیس‌بوکی مرتبط با 'تروریسم' زندانی شد.

یک زن بریتانیایی برای یک پست فیس‌بوکی مرتبط با 'تروریسم' زندانی شد.

رونا خان که مادر شش فرزند است به جرم تبلیغ برای تروریسم، به پنج سال و سه ماه زندان محکوم شده است.

خانم خان که در شهر لوتون، نزدیک لندن زندگی می‌کند اتهام "تحریک به فعالیت تروریستی" را پذیرفته است.

وی تصویر یک جلیقه انتحاری را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده و ناخواسته جزییات یک مسیر ورود به سوریه را در اختیار یک پلیس مخفی گذاشته بود.

در جریان محاکمه در دادگاه کینگستون گفته شد که پلیس تصاویری پیدا کرده که در آنها فرزندان رونا خان تفنگ و شمشیر به دست دیده می‌شوند.

قاضی پیتر برتز به بی‌بی‌سی گفته "منصفانه‌ترین برداشت" از این تصاویر آن است که خانم خان قصد داشته دیگران را به افراط‌گرایی تشویق کند.

"متعصب تندرو"

در دادگاه گفته شده که در سپتامبر ۲۰۱۳ خانم خان مقاله‌ای را با عنوان "بزرگ‌کردن فرزندان مجاهد" در صفحه فیس‌بوکش بازنشر کرده که مخاطبش مادران مسلمان بوده‌اند.

قاضی گفته این مطلب حاوی "راهنمای تشویق زنان برای پیشبرد جهاد" بوده است.

خان همچنین در یک وب‌سایت بسیار افراطی پیغامی منتشر کرده و گفته آرزو می‌کند فرزندانش روزی مجاهد شوند.

او نوشته وقتی زیپ ژاکت فرزندم را بالا می‌کشم آینده را تصور می‌کنم، زمانی را که او انشاالله پیشانی‌بند شهادتش را ببندد و تفنگش را به دستش بدهم و او را برای شرکت در بازی بزرگ‌ترها روانه کنم."

دادستان پاول جرویس گفته است خانم خان "دیدگاه‌های افراطی اسلامی دارد."

فعالیت‌های رونا خان از زمانی تحت بررسی قرار گرفت که او ناآگاهانه، وارد مکالمه خصوصی با یک پلیس مخفی در فیسبوک شد.

او در این گفتگو جزییات یک مسیر به سمت سوریه را نوشته بود که از محمد ناهین احمد، یک مرد بریتانیایی گرفته بود. ناهین احمد از جمعه گذشته به اتهام فعالیت تروریستی روانه زندان شده است.

وقتی در اکتبر ۲۰۱۳ پلیس به خانه رونا خان هجوم برد، روی تلفنش عکس‌هایی از پسر دو ساله‌اش دید که عمامه‌ای پوشیده بود و یک تفنگ هم در دستش داشت.

در بقیه عکس‌ها بچه‌های کوچک در سوریه دیده می‌شدند که اسلحه به دست داشتند و در یک مورد یکی از آنها نارنجک در دست داشت.

جو سیدو وکیل رونا خان، او را در اعتقادات مذهبی‌اش "متعصب" توصیف کرده است و گفته رونا خان" فاقد هر گونه آموزش اسلامی است، ذهنیتی سیاه و سفید دارد و زنی بسیار ساده است."

ریچارد والتون فرمانده واحد ضد تروریسم پلیس بریتانیا می‌گوید رونا خان از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک "ابزار تروریستی" استفاده کرده است.

به گفته او خان از این رسانه‌ها برای گسترش افراط‌‌گری و تشویق دیگران به تندروی استفاده کرده و تلاش کرده کودکان را برای به کارگیری در فعالیت‌های تروریستی توجیه کند.

این مقام پلیس بریتانیا گفته است "ما تلاش کردیم اینترنت را برای تروریست‌ها به فضایی خطرناک تبدیل کنیم و حکمی که امروز صادر شد در حمایت از این تلاش‌ها بود."

مطالب مرتبط