مذاکره بریتانیا و آمریکا درباره گزارش عملکرد سیا درباره شیوه های بازجویی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گزارش کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا آشکار کرد که سازمان سیا پس از حملات یازدهم سپتامبر در بازجویی از مظنونان به فعالیت‌های تروریستی از شیوه‌هایی "وحشیانه" نظیر القاء حس خفگی در آب استفاده کرده است

دولت بریتانیا تایید کرده که سازمان های اطلاعاتی این کشور قبل از انتشار گزارش کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا درباره شیوه های بازجویی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پس از حملات یازدهم سپتامبر، با سازمان های اطلاعاتی آمریکا مذاکره کرده اند.

روز سه شنبه (۹ دسامبر) گزارشی انتقاد آمیز که از سوی کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا منتشر شد آشکار کرد که سازمان سیا پس از حملات یازدهم سپتامبر در بازجویی از مظنونان به فعالیت‌های تروریستی از شیوه‌هایی "وحشیانه" نظیر القاء حس خفگی در آب استفاده کرده است.

جان برنان، رئیس سیا از شیوه‌های بازجویی این سازمان که در پی حوادث ۱۱ سپتامبر انجام شده دفاع کرد اما اعتراف کرد که برخی روش‌ها "شدید" و "نفرت‌انگیز" بوده است.

داین فاینستاین، رئیس کمیته سنای آمریکا هم شیوه های بازجویی سیا را مصداقی از شکنجه دانست.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption داین فاینستاین، رئیس کمیته سنای آمریکا هم شیوه های بازجویی سیا را مصداقی از شکنجه دانست

یکی از سخنگویان دولت بریتانیا در این باره که این کشور خواستار حذف و یا افشای برخی از اطلاعات موجود در این گزارش شده ، چیزی نگفت اما افزود اگر درخواستی در این مورد مطرح شده باشد، قطعا شامل نادیده گرفتن نقش بریتانیا نبوده است.

در این گزارش همچنین اشاره ای به سازمان های اطلاعاتی بریتانیا نشده است.

تغییر شیوه

ایان واتسون، خبرنگار بی بی سی در مسائل سیاسی روز چهارشنبه (۱۰ دسامبر) گفت: "دولت بریتانیا گفته است که نخواسته دخل و تصرفی در این گزارش صورت بگیرد."

اما به گفته خبرنگار بی بی سی روز پنج شنبه (۱۱ دسامبر) ظاهرا اوضاع تغییر کرد و سخنگوی دولت بریتانیا گفت که مذاکراتی بین سازمان های اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا درباره خلاصه این گزارش صورت گرفته بود.

خبرنگار بی بی سی می افزاید: "ظاهرا به نظر می رسد که درخواستی برای دخل و تصرف در این گزارش صورت گرفته باشد."

"اما به گفته سخنگوی دولت بریتانیا این درخواست ها به امنیت ملی مربوط می شد، نه به مشارکت بریتانیا در شکنجه و یا هر نوع دخالت مستقیم یا غیرمستقیم این کشور در بدرفتاری با مظنونان."