کنفرانس آب و هوا در لیما تحت‌الشعاع اختلافات دیرینه

حق نشر عکس s

نمایندگان سازمان ملل تا پایان امروز، جمعه ۱۲ دسامبر، فرصت دارند تا در کنفرانس آب و هوا در پرو، بر سر معاهده تازه جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای به توافق برسند.

اما با آنکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی پر شور خود از نمایندگان کشورها درخواست کرد تا اختلافات خود را کنار بگذارند، باز هم احتمال دستیابی به یک توافق تا پایان روز کم است.

شرکت‌کنندگان کنفرانس لیما، پایتخت پرو، می کوشند معاهده جدید مقابله با گرمایش زمین را برای امضا در اواخر سال ۲۰۱۵ در پاریس تهیه کنند.

آقای کری در مقایسه با سایر سیاستمداران آمریکایی بیشترین میزان مشارکت را در موضوعات مربوط به آب و هوا و محیط زیست داشته است.

به همین دلیل حضور او در کنفرانس لیما به عنوان نشانه تعهد آمریکا برای پیشبرد مذاکرات و جبران شکست در مذاکرات کپنهاگ در ۲۰۰۹ تلقی می شود.

همچنین به رغم توافقی که از سوی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ رهبر چین اعلام شد، آمریکا دیگر به عنوان بزرگترین تولید کننده گازهای کربنی دیده نمی شود.

حق نشر عکس AP
Image caption نمایندگان بیش از ۱۹۰ کشور جهان در کنفرانس شرکت دارند

این توافق شامل اهداف تازه در کاهش تصاعد گازهای کربنی از سوی ایالات متحده و تعهد چین برای توقف روند افزایش این گازها تا سال ۲۰۳۰ است.

آقای کری خطاب به نمایندگان گفت "جهان هنوز در مسیری قرار دارد که پایان آن غم انگیز" است. به گفته او دستیابی به یک "توافق بلندپروازانه" دیگر یک گزینه نیست بلکه یک ضرورت فوری است.

اما اختلافات همیشگی روند مذاکرات را به کندی پیش می برد.

کشورهای در حال توسعه می خواهند بدانند که سهم آنها در کاهش تولید گازهای کربنی تا چه حد است.

تاکنون کشورهای ثروتمند موظف به کاهش تولید گازهای گلخانه ای بودند، در حالی که کشورهای فقیرتر ملزم به کاهش آن نبودند.

اما نمایندگان کشورهای توسعه یافته، از جمله آمریکا خواهان پایان دادن به اختلافات قدیمی هستند و برای جلوگیری از تغییر در آب و هوا از همه کشورها درخواست کرده اند تا تعهدات جدی به عهده بگیرند.

آقای کری با اشاره به این موضوع در سخنرانی خود خطاب به نمایندگان گفت که دیگر هیچ کشوری از تعهدات نسبت به کاهش گازهای کربنی آزاد نیست.

او در این باره گفت: "من می دانم برای کشورهای در حال توسعه این کار بسیار دشواری است اما باید به خاطر داشته باشیم که این کشورها مسئول تولید بیش از نیمی از حجم گازها هستند و به همین دلیل باید در تلاش ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی شرکت داشته باشند."

در همین حال مانوئل پولگار ویدال، نماینده پرو و رئیس کنفرانس، از همه نمایندگان کشورها خواست تا برای پیشبرد مذاکرات تلاش کنند.

او گفت: " ما از لیما با دست های خالی بیرون نمی رویم."