الشباب جوانان کنیا را با پول جذب می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption الشباب برای جذب نیرو از فقیرترین محله‌های کنیا به جوانان پول می‌دهد

همزمان با نبرد نیروهای کنیا با شبه نظامیان گروه الشباب در سومالی، ماشین تبلیغاتی این گروه بنیادگرا جوانان کنیایی را در فقیرترین مناطق این کشور با پول جذب می کند.

یکی از اعضای الشباب را اگر با لباس فوتبال تیم اسپانیا و کلاه بیس‌بالی که روی آن کلمه "نیویورک" نوشته شده ببینید، کاملا شبیه دیگر جوانان کنیایی است.

نکته بارز دیگر درباره این جوان این است که می گوید به شبه نظامیان الشباب در سومالی پیوست چون به او پول می‌دادند. او برای دو سال در سومالی بوده است.

سه زن دیگری که با آنها ملاقات کردیم گفتند بستگان‌شان به دلیلی مشابه به الشباب در سومالی پیوسته اند.

یکی از نیروهای پیشین الشباب که ۲۴ ساله است، و هویتش را محرمانه نگه می داریم، می گوید برای پیوستن به الشباب هزار دلار گرفته است.

Image caption یکی از اعضای الشباب را اگر با لباس فوتبال تیم اسپانیا و کلاه بیس‌بالی که روی آن کلمه "نیویورک" نوشته شده ببینید کاملا شبیه دیگر جوانان کنیایی است

راه گریز

زمانی که او ۱۸ ساله بود و در یکی از زاغه‌های نایروبی به نام ماجنگو زندگی می کرد جذب الشباب شد. ماجنگو منطقه ای بسیار پرجمعیت و کثیف است و آلونک فلزی سابق او را دشوار می توان خانه محسوب کرد.

بچه‌های محله در جایی که فاضلاب از آن می گذرد، بازی می کنند و مناطقی آشفته و کثیف مانند این محله، بهترین مکان جذب نیرو است.

جوانی که این‌جا ملاقات کردیم، گروه الشباب را به چشم "منبع کسب درآمد" می بیند.

او می گوید تعالیم اسلامی را در مدرسه ای در سومالی فرا گرفت و پولی که بعد دریافت کرد، به مثابه "کارمزد" بود.

این جوان تاکید دارد که به دلیل باورهای ایدئولوژیک یا جهاد به سومالی نرفته، و تنها برای پول به الشباب پیوست: "اگر شغلی داشتم به آنجا نمی رفتم."

این مرد جوان می گوید هرگز کسی را نکشته است و هنگامی که فهمید از او انتظار می رود چنین کاری انجام دهد، تصمیم گرفت الشباب را ترک کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه الشباب در ماه مه ۲۰۱۴ بمبی در بازار گیکومبا در پایتخت کنیا منفجر کرد که ۱۲ کشته برجای گذاشت

فرمان قتل

درباره دوران همکاری اش با الشباب می گوید به قاچاق سلاح از سومالی به کنیا کمک کرده و با پرداخت رشوه به نیروهای پلیس مرزی، نارنجک و مهمات دیگر را در بسته‌های غذا جاسازی می کرده است.

به گفته این عضو پیشین الشباب، او هرگز هیچ نیروی خارجی دیگری در این گروه ندیده اما می دانسته که سه عرب و یک مرد سفیدپوست مسئول انتقال سلاح به واحد آنها هستند.

این جوان که می گوید حالا هیچ ارتباطی با الشباب ندارد می افزاید ترک گروه برایش امکان‌پذیر بود زیرا سران الشباب فکر می کردند او به کنیا برمی گردد تا حملاتی را انجام دهد.

اعضای الشباب به او دستور داده بودند که یکی از بازارهای نایروبی را در ماه مه منفجر کند اما او به آنها گفت نمی تواند این کار را انجام دهد زیرا چهره ای شناخته شده در منطقه است.

به هرحال روز ۱۶ مه ۲۰۱۴ بمبی در بازار گیکومبا در پایتخت کنیا منفجر شد که ۱۲ کشته برجای گذاشت.

حالا این عضو پیشین الشباب می گوید نگران است که رد درخواست حمله بعدی به قیمت جانش تمام شود.

حق نشر عکس .
Image caption یک تحلیلگر مسایل امنیتی در نایروبی تخمین می‌زند که حدود یک چهارم نیروهای الشباب کنیایی باشند

رها شده

در خیابانی کثیف و پر از لجن در یکی از زاغه‌های نایروبی با سه زن ملاقات کردیم.

شوهر ۲۹ ساله امینه روز پنجم ماه مه ۲۰۱۲ خانه را ترک کرد و دیگر هیچوقت برنگشت. برادر مالیما روز ۲۷ ژانویه ۲۰۱۱ از خانه رفت. و پسر ۱۴ ساله موانیشا در ماه اوت ۲۰۰۹ او را ترک کرد.

این سه زن معتقدند که بستگان آنها کنیا را به قصد پیوستن به الشباب در سومالی ترک کردند.

در واقع پسر موانیشا دو ماه بعد از رفتن به مادرش تلفن زد و تایید کرد که برای گروه الشباب در سومالی می جنگد.

موانیشا می گوید: "نمی دانم الآن زنده است یا مرده. من دیگر نا امید شده ام."

اما امینه همچنان امیدوار است که یک روز شوهرش باز می گردد و مطمئن است که همسرش از فقر موجود در این زاغه فرار کرده است: "او هیچ چیزی برای پول درآوردن در اینجا نداشت. گروه الشباب به او پیشنهاد پول داد."

Image caption رئیس جمهوری کنیا اخیرا گفت کشورش "در وضعیت جنگ" با الشباب است و به نبرد با این گروه مستقر در سومالی ادامه می‌دهد

توقف نیروگیری

امینه، مالیما، و موانیشا به من گفتند که هیچ اعتمادی بین مردم زاغه‌نشین و نیروهای پلیس نبود و گروه الشباب توانست با استفاده از موقعیت، مردان جوان این منطقه را بنیادگرا سازد. این گروه، مردان را به سومالی برد و حالا آنها در بازگشت به خانه حملات واقعی انجام می دهند.

یک تحلیلگر مسایل امنیتی در نایروبی تخمین می زند که حدود یک چهارم نیروهای الشباب، اهل کنیا باشند: "الشباب تهدیدی بزرگ علیه کنیاست. شبه نظامیان کنیایی این گروه که پاسپورت و کارت شناسایی کنیایی دارند به راحتی می توانند برگردند."

اما با بی اعتمادی موجود میان پلیس و مقام‌های محلی، به ویژه مسلمانان ساکن ماجنگو، شانس بالایی برای تبادل اطلاعات درباره کسانی که بازمی گردند نیست.

محمد سعید، صندوقدار مسجد ماجنگو، می گوید پلیس اغلب بر اساس "شایعات و منابع نامطمئن"، این مسجد را می گردد و زیر نظر می گیرد اما پلیس کنیا این انتقادها را رد می کند.

با این حال آقای سعید از اقدام پلیس کنیا در "احترام گذاشتن" به مسجد، یک روز پس از آنکه الشباب ۳۶ نفر را در شمال کشور کشت، تشکر می کند.

آقای سعید تاکید دارد که مسجد او آماده همکاری با پلیس است تا از بنیادگرا شدن جوانان محلی جلوگیری شود اما هنوز باید اعتماد بیشتری بین طرفین به وجود آید.

او می گوید: "پیش از آنکه آنها ما را متهم کنند مایلیم که دست‌کم با رهبران مسلمان اینجا همکاری کنند."

رئیس جمهوری کنیا اخیرا گفت کشورش "در وضعیت جنگ" با الشباب است و به نبرد با این گروه مستقر در سومالی ادامه می دهد.

اما مقام‌های کنیا همچنین باید فکری برای مبارزه با ماشین تبلیغاتی این گروه در داخل کشور خود انجام دهند.

مطالب مرتبط