مجلس نمایندگان بودجه یک تریلیون دلاری کاخ‌سفید را تصویب کرد

حق نشر عکس AP
Image caption تصویب بودجه در مجلس نمایندگان چند ساعت قبل از پایان مهلت مقرر انجام شد

مجلس نمایندگان آمریکا در آخرین ساعات باقی‌مانده تا پایان مهلت مقرر، بودجه دولت به ارزش یک تریلیون و ۱۰۰ میلیارد دلار را تصویب کرد.

تصویب بودجه در مجلس نمایندگان که جمهوریخواهان در آن از اکثریت برخوردارند با ۲۱۹ رای موافق در برابر ۲۰۶ مخالف انجام شد.

این بودجه مصوب، بخش غالب هزینه‌های دولت آمریکا را تا سپتامبر ۲۰۱۵ تامین می‌کند اما برخی بخش‌های دولتی به شکل موقت تنها بودجه ای اضطراری دریافت می‌کنند.

جمهوری‌خواهان که ماه قبل در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره پیروزی گسترده‌ای کسب کردند قرار است در ژانویه ۲۰۱۵ اکثریت هر دو مجلس کنگره، نمایندگان و سنا، را در دست گیرند.

مساله مهاجرت

حزب جمهوریخواه که پیشتر با طرح باراک اوباما برای اصلاح قانون مهاجرت مخالفت کرده، پنجشنبه شب در مجلس نمایندگان پذیرفت که بودجه وزارت کشور را تنها تا ماه فوریه تامین کند.

جمهوریخواهان امیدوارند هنگامی که ماه آینده زمام کنگره را در دست می‌گیرند بتوانند رئیس جمهوری آمریکا را مجبور کنند که طرح اصلاح قانون مهاجرت را تعدیل کند.

لایحه بودجه آمریکا پس از تصویب در مجلس نمایندگان باید از تایید مجلس سنا بگذرد و بعد از امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شود.

این لایحه بودجه ۱۶۰۰ صفحه‌ای، هزینه‌های دولت آمریکا را در همان حد سال قبل تامین می‌کند.

اما مجلس نمایندگان همچنین با بخش‌هایی از لایحه که در آن باراک اوباما برای مبارزه با ابولا در غرب آفریقا و انجام حملات هوایی به مواضع داعش در عراق و سوریه تقاضای بودجه اضطراری کرده بود موافقت کرد.

در صورتی که مجلس نمایندگان از تصویب لایحه بودجه طفره می‌رفت دولت آمریکا بار دیگر در آستانه تعطیلی قرار داشت.