سنای آمریکا اختصاص بودجه بیشتر برای مقابله با گروه داعش را تصویب کرد

حق نشر عکس a
Image caption آمریکا حملاتی را علیه پیکارجویان داعش در عراق و سوریه انجام داده است

سنای آمریکا لایحه بودجه دفاعی سالیانه این کشور را که با هدف افزایش فعالیت های نظامی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، برنامه ریزی شده را تصویب کرد.

براساس گزارش های دریافتی کل بودجه وزارت دفاع، پنتاگون، ۴۹۶ میلیارد دلار برآورد شده، علاوه برآن ۶۴ میلیارد دلار هم به جنگ های آمریکا در خارج از کشور اختصاص داده شده است.

این لایحه که به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسیده، برای تبدیل شدن به قانون باید به امضای باراک اوباما، رئیس جمهور برسد.

تاکنون عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه دولت اسلامی از بودجه ای که به پنتاگون اختصاص داده شده بود، تامین می شد.

اما در لایحه جدید که با ۸۹ رای موافق به تصویب رسید، ۳.۴ میلیارد دلار به اعزام نیروهای آمریکایی علیه گروه داعش و ۱.۶ میلیارد دلار دیگر به آموزش نیروهای کرد برای مقابله با داعش ظرف دو سال اختصاص داده شده است.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از ماه اوت جاری تاکنون بیش از ۶۰۰ حمله هوایی علیه اهداف داعش در عراق انجام داده اند.

آمریکا به همراه کشورهای بحرین، اردن، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از سپتامبر ماه جاری تقریبا ۵۰۰ حمله هوایی نیز علیه اهداف داعش در سوریه انجام دادند.

در لایحه بودجه دفاعی جدید، درخواست باراک اوباما برای بستن زندان گوانتانامو رد شده است.

در این لایحه ممنوعیت اعمال شده در انتقال زندانیان گوانتانامو به آمریکا تمدید شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا دوازدهم دسامبر بودجه دولت به ارزش یک تریلیون و ۱۰۰ میلیارد دلار را تصویب کرد.

این بودجه مصوب، بخش غالب هزینه‌های دولت آمریکا را تا سپتامبر ۲۰۱۵ تامین می‌کند اما برخی بخش‌های دولتی به شکل موقت تنها بودجه ای اضطراری دریافت می‌کنند.

لایحه بودجه آمریکا پس از تصویب در مجلس نمایندگان باید از تایید مجلس سنا بگذرد و بعد از امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شود.