جلسه سنا در روز تعطیل برای جلوگیری از 'تعطیلی دولت آمریکا'

حق نشر عکس AP

سنای آمریکا امروز، شنبه ۱۳ دسامبر، جلسه‌ای برگزار می‌کند تا با تایید لایحه هنگفت بودجه جلوی تعطیل شدن نهادهای دولت فدرال را بگیرد.

برگزاری جلسه سنا در روز تعطیل اتفاق نادری است. از آنجا که نیمه شب شنبه به وقت محلی دوره کنونی بودجه به پایان می‌رسد، اگر سنا مخارج آتی را تایید نکند ممکن است برخی نهادهای دولتی تعطیل شوند.

ارزش کل لایحه مخارج فدرال ۱۱۰۰ میلیارد دلار است. مجلس نمایندگان در آخرین ساعات مهلت مقرر آن را تصویب کردند اما سناتورها تا پایان روز جمعه برای تصویب آن به توافق نرسیدند.

سال گذشته به دلیل اختلاف نظر کنگره و دولت آمریکا بر سر بودجه، شماری از نهادهای دولتی مدتی تعطیل شدند. تعطیل شدن دستگاه‌های فدرال به دلیل نداشتن بودجه در ۱۷ سال پیش از آن سابقه نداشت.

لایحه بودجه کنونی بخش عمده‌ای از هزینه‌های دولت آمریکا را تا سپتامبر ۲۰۱۵ تامین می‌کند اما اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان برای برخی بخش‌های دولتی تنها بودجه‌ای اضطراری و موقت تصویب کرده است.

از جمله بودجه وزارت کشور آمریکا برای دوره‌ای حدودا دو ماهه و تا فوریه ۲۰۱۵ تصویب شده است.

جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای پیروز شده و با آغاز سال آتی میلادی اکثریت را در مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل می‌دهند. به نظر می‌رسد آنان می‌خواهند که با در دست داشتن اکثریت کنگره در بخش‌هایی از بودجه اصلاحاتی انجام دهند.

مطالب مرتبط