صدها سرباز بریتانیایی به عراق اعزام می‌شوند

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید نظامیان بریتانیایی به نیروهای عراقی و کرد آموزش می‌دهند.

مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا گفته است این کشور در سال جدید سربازان بیشتری به عراق اعزام می‌کند.

به گفته او تعداد نیروهایی که به عراق اعزام می‌شوند چندان زیاد نخواهند بود و وظیفه آنها آموزش نیروهای محلی است اما تعداد کمی سرباز مجهز هم برای حمایت از این نیروها به عراق فرستاده می‌شوند."

حدود پنجاه نیروی نظامی بریتانیایی در حال حاضر نیروهای عراقی و کرد را برای جنگ با شبه‌نظامی‌های دولت اسلامی در عراق آموزش می‌دهند.

یک سخنگوی وزیر دفاع گفته "در مورد تعداد نیروها، یگان‌های اعزامی و مکان‌های خدمت‌شان هنوز تصمیمی گرفته نشده است."

هر چند خود وزیر دفاع بریتانیا به روزنامه تلگراف گفته است نیروهای تازه در ماه ژانویه به چهار پادگان آموزشی که نیروهای آمریکایی در عراق ساخته‌اند، اعزام می‌شوند.

خبر اعزام نیروهای بیشتر بریتانیایی به عراق پس از آن اعلام می‌شود که در ماه اکتبر هم ۱۲ افسر آموزشی برای کار کردن با نیروهای کرد به شهر اربیل در شمال عراق اعزام شدهند.

از ۲۶ سپتامبر که پارلمان بریتانیا اجازه فعالیت نظامی را در عراق صادر کرده است هواپیماهای نیروی هوایی بریتانیا برای حمله به هدف‌های دولت اسلامی ماموریت‌هایی را بر فراز آسمان عراق انجام داده‌اند.

آقای فالون به روزنامه بریتانیایی تلگراف گفته است تعداد ماموریت‌های هواپیماهای بریتانیایی "بسیار زیاد" بوده است. به گفته او نیروی هوایی بریتانیا بعد از ایالات متحده بیشترین ماموریت هوایی را در عراق انجام داده و تعداد عملیات‌های هوایی‌اش پنج برابر عملیات‌های فرانسه بوده است.

به گفته او نیروهای بریتانیایی اکنون در کنار شرکت در حمله‌های هوایی، بیشتر از قبل به کار آموزش نظامی می‌پردازند.

مطالب مرتبط