هشدار نتانیاهو درباره طرح عقب‌نشینی اسرائیل از مناطق اشغالی

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست وزیر اسرائیل می‌گوید عقب‌نشینی اسرائیل از بیت‌المقدس شرقی راه 'اسلام‌گرایان افراطی' را به این منطقه باز می‌کند

در آستانه مذاکرات دیپلماتیک برای ازسرگیری روند صلح خاورمیانه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که به هیچ وجه طرح عقب‌نشینی از مناطق اشغالی بیت‌المقدس شرقی و کرانه باختری را نخواهد پذیرفت.

اشاره آقای نتانیاهو به طرحی است که مقام‌های فلسطینی قصد دارند در راستای تلاش برای شناسایی کشور مستقل فلسطین به سازمان ملل متحد ارائه دهند. در این طرح از اسرائیل خواسته شده طی دو سال از مناطق اشغالی عقب‌نشینی کند.

اما نخست وزیر اسرائیل گفت پذیرش چنین طرحی راه "اسلام گرایان افراطی" را به قلب بیت‌المقدس باز خواهد کرد و تاکید کرد که هرگز اجازه چنین کاری را نخواهد داد.

آقای نتانیاهو فردا دوشنبه ۱۵ دسامبر برای دیدار با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و گفت‌وگو درباره از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها به رم سفر می‌کند.

'تهاجم دیپلماتیک'

او طرح فلسطینی‌ها را "تهاجم دیپلماتیک" برای بازگرداندن اسرائیل به مرزهای پیش از جنگ شش‌روزه با اعراب در سال ۱۹۶۷ توصیف کرد.

در جریان آن جنگ اسرائیل بیت‌المقدس شرقی، کرانه باختری و نوار غزه را اشغال کرد.

نیروهای اسرائیلی در سال ۲۰۰۵ از غزه عقب‌نشینی کردند اما بیت‌المقدس را پایتخت خود می‌دانند و شهرک‌سازی‌ها در مناطق اشغالی کرانه باختری هم همچنان ادامه دارد.

مقام‌‎های فلسطینی قصد دارند تا پیش از پایان سال جاری میلادی (حدود دو هفته دیگر) پیش‌نویس طرحی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای بگذارند که در آن از اسرائیل خواسته شده تا نوامبر سال ۲۰۱۶ از مناطق اشغالی عقب‌نشینی کند.

اتحادیه عرب حمایت خود را از این طرح اعلام کرده، اما آمریکا که همواره قطعنامه‌های علیه اسرائیل را وتو کرده، با این طرح هم مخالف است.

مطالب مرتبط