دبیر کل اوپک: کاهش قیمت نفت بیش از حد بوده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption دبیر کل اوپک گفت که اوپک به دنبال قیمتی برای نفت است که هم برای کشورهای مصرف کننده و هم برای کشورهای تولید کننده مناسب باشد

عبدالله بدری، دبیر کل اوپک، گفته است که با توجه به اوضاع بازار، کاهش قیمت نفت در ماه‌های گذشته بیش از اندازه بوده است. او از کشورهای حوزه خلیج فارس خواست که به سرمایه‌گذاری در زمینه اکتشاف و تولید نفت ادامه دهند تا مانع از بروز تغییرات شدید در قیمت نفت در آینده شوند.

دبیر کل اوپک که در دوبی سخن می گفت با اشاره به تصمیم اخیر این سازمان برای ثابت نگه داشتن سقف تولید افزود در این اقدام، آسیب زدن به منافع هیچ کشور خاصی مدنظر نبوده است.

به گفته بعضی تحلیلگران، عربستان سعودی قصد دارد با پایین نگه داشتن قیمت نفت، تلاش های دولت آمریکا برای بی نیاز شدن از واردات نفت خام را بی نتیجه بگذارد. به این دلیل که قیمت پایین نفت در بازارهای جهانی باعث می شود روش پیچیده و پرهزینه استخراج نفت "شیل" در آمریکا که دولت باراک اوباما سرمایه گذاری زیادی روی آن کرده، صرفه اقتصادی نداشته باشد.

کاهش درآمدهای ارزی ایران و روسیه هم که هر دو از سوی غرب تحریم شده‌اند، از دیگر انگیزه‌های احتمالی عربستان برای ثابت نگه داشتن سقف تولید و در نتیجه پایین آوردن قیمت نفت عنوان شده است.

قیمت سبد نفتی اوپک در شش ماه گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و به حدود ۶۰ دلار رسیده است.

اما آقای بدری گفت که هدف این سازمان تعیین بهای مشخصی برای نفت نیست و با توجه به شرایط بازار، جلوگیری از کاهش تولید نباید به کاهش شدید قیمت نفت منجر می شد.

این اولین اظهار نظر علنی دبیر کل اوپک از زمان نشست کشورهای صادر کننده نفت در ماه گذشته میلادی است.

آقای بدری بدون اشاره به رقمی خاص گفت که اوپک به دنبال قیمتی برای نفت است که هم برای کشورهای مصرف کننده و هم برای کشورهای تولید کننده مناسب باشد.

او در مورد برگزاری نشستی اضطراری توسط کشورهای تولید کننده نفت تا قبل از ماه ژوئن سال آینده میلادی، ابراز بی اطلاعی کرد.