ائتلاف شینزو آبه پیروز انتخابات ژاپن

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای آبه قول داده می‌تواند اقتصاد ژاپن را به روی ریل برگرداند.

در انتخابات پارلمانی ژاپن که رفراندومی در مورد عملکرد سیاست اقتصادی شینزو آبه نخست وزیر این کشور به حساب می آمد ائتلاف حاکم بر ژاپن برنده اکثریتی دو سومی شده است.

رسانه های ژاپنی گزارش می دهند که حزب لیبرال دموکرات (ال دی پی) اکثریت کرسی ها در مجلس نمایندگان را حفظ کرده است.

ال دی پی در ائتلاف با حزب کمیتو که مورد حمایت بودیست هاست دولت تشکیل خواهد داد. دو حزب مجموعا ۳۲۵ کرسی از ۴۷۵ کرسی پارلمانی را به دست آورده اند.

شینزو آبه با انحلال پارلمان خواستار برگزاری انتخابات زودرس شده بود به این امید که بتواند حمایت شهروندان ژاپنی را برای اصلاحات اقتصادی مورد نظرش جلب کند.

ان اچ کی شبکه اخبار عمومی ژاپن گزارش داد که ال دی پی ۲۹۰ کرسی به دست آورده و حزب کمیتو هم ۳۵ کرسی کسب کرده.

حزب اصلی مخالف، حزب دموکراتیک ژاپن، هم ۷۳ کرسی به دست آورد که ۱۱ کرسی بیشتر از دور قبل است.

گفته می شود که میزان مشارکت در انتخابات زیاد نبوده است، چون اکثر رأی دهندگان نه می خواستند به آقای آبه رأی دهند، که هنوز نشانی از موفقیت سیاست های اقتصادی اش در جامعه ژاپن مشهود نیست، و نه حاضر بودند به مخالفان دولت رأی بدهند که تا دو سال پیش دولت را در اختیار داشتند و نا محبوب بودند.

آقای آبه در سال ۲۰۱۲ به نخست وزیری رسید و تلاش کرد با افزایش قدرت خرید مردم و چاپ اسکناس، اقتصاد ژاپن را احیا کند.

پس از یک رشد انفجاری ابتدایی، ژاپن در نیمه دوم امسال دچار رکود اقتصادی شد. با این همه آقای آبه مصر است سیاست‌های او می‌تواند اقتصاد ژاپن را به روی ریل برگرداند.

نخست وزیر ژاپن در کارزار انتخاباتی گفت: "قول می‌دهم ژاپن را به کشوری تبدیل کنم که از نو در دل جهان بدرخشد".

اقتصاددان‌ها می‌گویند که افزایش مالیات خرید از پنج درصد به هشت درصد در ماه آوریل به قدرت خرید مصرف‌کنندگان ضربه زده و رشد اقتصادی را متوقف کرده است.

افزایش مالیات‌ها از زمان دولت قبلی در سال ۲۰۱۲ قانونی شد تا بدهی‌های عمومی بسیار سنگین دولت ژاپن را که در بین کشورهای توسعه‌ یافته از همه بیشتر است، تحت کنترل در آید.

آقای آبه با برگزاری انتخابات زودرس به دنبال کسب حمایت عمومی برای به تاخیر انداختن یک افزایش مالیات دیگر تا ۱۰٪ است که قرار بوده سال ۲۰۱۵ عملی شود.

ناظران می‌گویند که پیروزی احتمالی حزب آقای آبه بیشتر نشان دهنده فقدان یک بدیل سیاسی واقعی برای دولت او خواهد بود و اینکه مخالفانش برنامه مشخصی ندارند.

مطالب مرتبط