دیده‌بان حقوق بشر افزایش خشونت علیه همجنسگرایان در روسیه را محکوم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که مقامات روسیه به عمد خشونت و تبعیض نسبت دگرباشان جنسی را نادیده می‌گیرند

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که حملات ضد همجنسگرایان در روسیه افزایش یافته است.

این گروه مستقر در نیویورک در گزارشی جدید هشدار داده است که پس از به اجرا درآمدن قانون منع تبلیغات همجنسگرایی در میان جوانان، در سال ۲۰۱۳ نمایندگان اقلیت های جنسی در روسیه به صورت فزاینده هدف خشونت و آزار قرار گرفته اند.

گزارش جدید، این قانون را "مجوزی" برای آزار افراد همجنسگرا توصیف کرده و می گوید که تصویب آن تاکیدی است بر شهروند درجه دوم بودن همجنسگرایان.

تانیا کوپر، از سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که نهادهای انتظامی روسیه برای تحت پیگرد قانونی قرار دادن عاملان خشونت علیه همجنسگرایان همه ابزارها را در اختیار دارند، اما اراده لازم برای این کار را ندارند.

این گزارش بر اساس شهادت ده ها دگرباش جنسی از ۱۶ شهر روسیه تهیه شده است که به خاطر گرایش جنسی خود مورد حمله قرار گرفته یا با برخورد تبعیض آمیز روبه رو شده بوده اند.

این افراد گفته اند که از سوی گروه های داوطلب و افراد مختلف که دیدگاه های ضد همجنسگرایانه داشته اند مورد ضرب و شتم، بازداشت غیرقانونی و توهین و آزار لفظی قرار گرفته اند.

گفته می شود همه این برخورد های خصومت آمیز در خیابان ها، کاباره ها، کافه ها و حتی در یک مورد در یک مصاحبه مربوط به استخدام صورت گرفته است.

تانیا کوپر که به خواسته سازمان دیده بان حقوق بشر این تحقیقات را در روسیه انجام داده، می گوید: "خشونت علیه دگرباشان جنسی در روسیه بدون شک توسط فضای همجنسگراستیزی تحریک می شود، اما مقامات به عمد این گونه جرایم را نادیده می گیرند و از قربانیان آن حمایت نمی کنند. مقامات روسیه موظف اند عاملان خشونت علیه دگرباشان را مجازات کنند و از رفتار تبعیض آمیز در قبال دگرباشان جنسی جلوگیری کنند."

بسیاری از دگرباشان جنسی که در پژوهش سازمان دیده بان حقوق بشر شرکت کرده اند از خشونت، انگ و تبعیض در زندگی روزمره، که پس از تصویب قانون مذکور در سال ۲۰۱۳ به طور قابل توجهی افزایش یافته است، شکایت کرده اند.

در گزارش آمده است که در برخی موارد در پس این حملات گروه های ملی گرای افراطی قرار دارند که مردان همجنسگرا را به ملاقات ترغیب می کنند و سپس آن ها را به زور نگه داشته فیلم براداری می کنند تا بدین وسیله این افراد را تحقیر و گرایش جنسی آنان را افشا کنند.

به تازگی در شبکه اینترنت صدها کلیپ ویدیویی با صحنه هایی از خشونت علیه مردان همجنسگرا دیده شده است.

در موارد دیگر، اعضای اقلیت های جنسی از موارد تعقیب و اذیت فیزیکی توسط افراد ناشناس با هدف توهین و متهم کردن آنها به همجنس گرایی در ملا عام حکایت کرده اند.

اکثریت قریب به اتفاق فعالان دگرباش در مصاحبه با نماینده سازمان دیده بان حقوق بشر تایید کرده اند که از سال ۲۰۱۲ حداقل یک بار در جریان همایش های حمایت از اقلیت های جنسی مورد حمله قرار گرفته اند.

چشم پوشی پلیس

با این حال به گفته آنها با وجود اینکه توهین و حملان نسبت دگرباشان تبدیل به یک امر عادی شده است، پلیس برای حفاظت از این افراد هیچ اقدام مناسبی نکرده است.

از میان ۷۸ قربانی حملات ضد همجنسگرایی، که گفتگو با آنها اساس گزارش دیده بان حقوق بشر را تشکیل می دهد، ۲۲ نفر بنا بر ترس و این که شکایتشان جدی گرفته نخواهد شد به پلیس مراجعه نکرده اند. حتی در مواردی که آن ها رسما به پلیس شکایت برده اند به ندرت پرونده تحقیق افتتاح شده است.

دیده بان حقوق بشر می گوید که مقامات روسیه به دلیل نفرتشان از این موضوع حتی واضح ترین نمونه های حملات ضد همجنسگرایی را به عنوان یک جرم بررسی نمی کنند، اگر چه قوانین مربوطه در کشور وجود دارد.

حتی در مواردی که پرونده در این رابطه باز شده است تحقیقات ناقص بوده و غالبا خود قربانیان به تحریک حمله متهم شده اند.

گزارش می نویسد از ۴۴ موردی که قربانیان به صورت رسمی به پلیس شکایت برده اند، تنها ۳ مورد به صدور حکم دادگاه منتهی شده و فقط دو فرد مهاجم را دادگاه محکوم کرده است، اما شدت مجازات به هیچ وجه متناسب با شدت جرم نبوده است.

دیده بان حقوق بشر می گوید که رهبران روسیه به جای محکوم کردن رسمی خشونت و لفاظی ها علیه اقلیت های جنسی، یا سکوت را ترجیح می دهند یا به صورت آشکار تنفر خود نسبت به جامعه دگرباشان جنسی را بیان می کنند.

در برخی موارد نمایندگان و حامیان حقوق دگرباشان جنسی که در مدرسه ها یا سایر مراکز آموزشی مشغول به کار هستند، تبدیل به اهداف کمپین افترا آمیز قرار گرفته اند و صرفا به دلیل گرایش جنسی خود به عنوان تهدید برای کودکان معرفی شده اند.

بسیاری از این افراد در پی راه اندازی چنین تبلیغاتی شغل خود را از دست داده اند.

قانونی که در سال ۲۰۱۳ تصویب شد "تبلیغ روابط جنسی غیر سنتی بین نوجوانان" را ممنوع کرده است. نقض این قانون جرایم نقدی مختلف را در پی دارد.

تانیا کوپر، نماینده دیده بان حقوق بشر می گوید که قانون منع تبلیغات روابط جنسی غیرسنتی از حقوق کسی حمایت نمی کند و تنها به همجنسگراستیزان این پیام را می دهد که از نگاه مقامات، اقلیت های جنسی شهروندان درجه دوم هستند.

دیده بان حقوق بشر می گوید که مقامات روسیه باید با لغو این قانون به تبعیض علیه دگرباشان جنسی پایان دهند.

مطالب مرتبط