اردوغان انتقاد اتحادیه اروپا نسبت به بازداشت روزنامه‌نگاران را رد کرد

حق نشر عکس AP

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در مقابل انتقادهای اتحادیه اروپا در رابطه با دستگیری روزنامه‌نگاران در این کشور، واکنش شدیدی نشان داد و گفت که این مسئله به مقام‌های این اتحادیه ربطی ندارد.

آقای اردوغان گفت که بازدشت روزنامه‌نگاران مغایر با اصل آزادی مطبوعات نبوده است و افزود که اتحادیه اروپا باید از نظر دادن درباره مسائلی که به آن ربط ندارد خودداری کند.

مقامات اتحادیه اروپا این اقدام را مغایر ارزش‌های اروپایی و معیارهایی توصیف کرده بودند که ترکیه بر اساس آنها تلاش می‌کند به این اتحادیه بپیوندد.

بامداد روز گذشته، یکشنبه ۱۴ دسامبر، پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه با حمله به دفتر روزنامه زمان، یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های ترکیه و شبکه تلویزیونی سامانیولو بیش از بیست نفر از روزنامه‌نگاران و کارکنان این دو رسانه را دستگیر کردند.

این افراد که گفته می‌شود به فتح‌الله گولن، رهبر یک نهضت اسلام‌گرای مخالف آقای اردوغان نزدیک هستند، به ظن تلاش برای تشکیل یک گروه مسلح و به دست گرفتن کنترل دولت بازداشت شده‌اند.

آقای گولن، از حامیان سابق آقای اردوغان که در تبعیدی خود خواسته زندگی می کند متهم به راه اندازی دولتی موازی در داخل ترکیه شده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان، کمیسر مسئول مذاکرات درباره توسعه این اتحادیه در یک بیانه مشترک گفتند که عضویت ترکیه در این اتحادیه "بستگی به احترام کامل به حاکمیت قانون و به حقوق بنیادین بشر" دارد.

آنها در بیانیه‌ای مشترک از دولت ترکیه به دلیل دستگیری روزنامه‌نگاران و مخالفان دولت رجب طیب اردوغان، به شدت انتقاد کردند و این اقدام را مغایر با آزادی مطبوعات به عنوان یکی از اصول دموکراسی دانستند.

اما آقای اردوغان امروز گفت: "شما (اتحادیه اروپا) در مورد این عملیات چه می دانید که فکر می کنید برای ابراز چنین اظهاراتی دارای صلاحیت هستید؟"

او در ادامه گفت: "ما اصلا نگران آن نیستیم که اتحادیه اروپا ما را به عضویت بپذیرد یا نه."

دولت ترکیه افراد دستگیر شده را به تلاش برای سرنگونی دولت متهم کرده است و بازداشت ها را واکنشی ضروری به طرحی دانسته که آن را "عملیات کثیف" توصیف می کند.

اتین محجوبیان، مشاور ارشد احمد داود اغلو، نخست وزیر ترکیه به بی‌بی‌سی گفت: "ما شواهدی در دست داریم مبنی بر اینکه بعضی از اعضای جنبش فتح الله گولن مرتکب تخلفاتی شده اند و شواهدی هم داریم که نشان می دهد این روزنامه نگاران متعلق به این جنبش هستند."

مطالب مرتبط