بیش از ۱۳۰ نفر در حمله طالبان پاکستان به یک مدرسه کشته شدند

حق نشر عکس Reuters

مقام‌های دولتی پاکستان می‌گویند حداقل ۱۳۵ نفر در یورش نفرات طالبان پاکستان به یک مدرسه در پیشاور در شمال غربی کشور کشته‌ شده‌اند.

این مقام‌ها گفته‌اند که بیشتر کشته‌شدگان را دانش‌آموزان این مدرسه تشکیل می‌دهند. گزارش شده که ۱۱۴ نفر هم در این حمله زخمی شده‌اند.

مقام‌های پاکستان گفته‌اند پنج یا شش پیکارجو که اونیفورم نیروهای امنیتی پاکستان را بر تن داشتند، وارد مدرسه شدند و سپس صدای تیراندازی و انفجار در محل شنیده شد.

این مهاجمان توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌ یا خود را منفجر کرده‌اند.

دانش‌آموزانی که موفق به خروج از محل شده‌اند، گفته‌اند که مهاجمان وارد کلاس‌ها می‌شدند و شروع به تیراندازی می‌کردند.

نیروهای امنیتی که محل را به محاصره در آورده‌ بودند، گفته‌اند که کنترل مدرسه را از دست مهاجمان در آورده‌اند. آنها در حال پاکسازی مدرسه از مواد منفجره کار گذاشته شده توسط مهاجمان هستند.

_____________________________________________________________________

تحلیل محمد وزیری، تحلیلگر مسایل پاکستان در بی‌بی‌سی

ارتش و دولت پاکستان چه واکنشی نشان خواهند داد؟

کشته شدن بیش از یکصد و بیست نفر که بیشتر آنها دانش‌آموز بودند شاید در قیاس با حملات چند سال اخیر ستیزه‌جویان در پاکستان بی‌سابقه باشد و می‌تواند تبعات مختلفی به همراه داشته باشد.

هدف حمله به دقت انتخاب شده است. مدرسه‌ای متعلق به ارتش و نزدیک به محله‌ای که بسیاری از ساکنان آن را وابستگان به نیروهای ارتش تشکیل می‌دهند.

حمله امروز که به رغم برچسب ارتشی بودن هدف، کودکان را مورد هدف قرار داده است می‌تواند منجر به وحدت ملی در کشور شود، وحدتی که در عمل و بالقوه می‌تواند تمام بازیگران دولتی و حتی بازیگران غیر دولتی در کشور را در ادامه عملیات علیه ستیزه جویان متحد کند، به ویژه این که حمله امروز از سوی جامعه جهانی هم محکوم شده است.

بیشتر بخوانید

_____________________________________________________________________

این مدرسه توسط ارتش پاکستان اداره می‌شود.

ممنون حسین، رئیس‌جمهوری و نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان این حمله را محکوم کرده‌اند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و رهبران چندین کشور دیگر این حمله را محکوم کرده‌اند.

آمبولانس‌ها در محل حضور دارند و ده‌ها دانش‌آموز به بیمارستانی در پیشاور منتقل شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters

عامر احمد خان سردبیر بی بی سی اردو می‌گوید بیشتر کشته‌شدگان را دانش‌آموزان زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند. او می‌گوید این حمله و کشته شدن دانش‌آموزان، مردم پاکستان را در شوک فرو برده است.

گفته شده که بیشتر تلفات ناشی از یک انفجار انتحاری بوده است.

_____________________________________________________________________

دانش‌‌آموزان مدرسه چه دیدند؟

کودکانی که از این مدرسه فرار کرده‌اند می‌گویند که پیکارجویان وارد کلاس‌ها می‌شدند و به سوی دانش‌آموزان شلیک می‌کردند. یک پسر به خبرنگاران گفته است که او با گروهی دیگر از دانش‌آموزان بود که تلاش کردند فرار کنند و او تنها فردی است که جان سالم به در برده است. سایر دانش‌آموزان این مدرسه نیز گفتند که اجساد همکلاسی‌های خود را در راهروهای مدرسه حین فرار دیده‌اند. شیرین، یک زن محلی گفت که دختر دوستش چون لباسش آغشته به خون بوده و بدون حرکت در میان اجساد دیگر دانش‌آموزان مانده و وانمود کرده که مرده است، زنده مانده است.

_____________________________________________________________________

گفته شده که در هنگام حمله افراد مسلح طالبان، نزدیک به ۵۰۰ دانش‌آموز در این مدرسه حضور داشتند اما به گفته منابع رسمی، اکثر دانش آموزان از مدرسه تخلیه شده‌اند. در عین حال، مشخص نیست که چه تعداد از آنها به گروگان گرفته شده‌اند.

یک سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت که این حمله در واکنش به عملیات ارتش پاکستان علیه پیکارجویان به اجرا گذاشته شده است.

گفته شده که در عملیات اخیر ارتش پاکستان علیه پیکارجویان در وزیرستان شمالی و منطقه خیبرپختونخوا، صدها نفر از اعضای طالبان کشته شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters

پیشتر یک کارگر مدرسه و یک دانش‌آموز در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی جئو پاکستان گفته‌ بودند که مهاجمان به سالن اجتماعات مدرسه حمله کردند. در زمان حمله، گروهی از مربیان نظامی مشغول آموزش کمک‌های امدادی به دانش‌آموزان بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط