دولت و ارتش پاکستان چه واکنشی نشان می‌دهند؟

حق نشر عکس AP
Image caption حمله امروز نشان داد که ستیزه‌جویان هنوز می‌توانند فعال باشند و اقداماتی از این دست را هماهنگ کنند

کشته شدن بیش از یکصد و بیست نفر که بیشتر آنها دانش‌آموز بودند شاید در قیاس با حملات چند سال اخیر ستیزه‌جویان در پاکستان بی‌سابقه باشد و می‌تواند تبعات مختلفی به همراه داشته باشد.

هدف حمله به دقت انتخاب شده است. مدرسه‌ای متعلق به ارتش و نزدیک به محله‌ای که بسیاری از ساکنان آن را وابستگان به نیروهای ارتش تشکیل می‌دهند.

هدفی نه چندان محافظت شده به مانند بسیاری از مراکز دولتی و نظامی اما در عین حال سمبلیک که همانگونه که سخنگوی طالبان پاکستان گفته حمله به آن در واکنش به حملات ارتش به مناطق قبیله ای پاکستان است.

ارتش پاکستان از اواسط سالجاری میلادی عملیات "ضرب عضب" را در این مناطق آغاز کرد، حملاتی که باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر از ستیزه جویان و تعدادی از رهبران آنها شده و این گروه را تا حد زیادی از هم پاشیده است.

اما حمله امروز نشان داد که ستیزه‌جویان هنوز می توانند فعال باشند و اقداماتی از این دست را هماهنگ کنند.

مقابله تمام قد علیه ستیزه جویان مناطق قبیله‌ای همواره با هماهنگی همه مسوولان دولتی و نظامی همراه نبوده و در بسیاری از موارد مخالفت‌هایی با چنین عملیاتی از سوی برخی از بازیگران صحنه سیاسی پاکستان صورت گرفته است.

اما حمله امروز که به رغم برچسب ارتشی بودن هدف، کودکان را مورد هدف قرار داده است می‌تواند منجر به وحدت ملی در کشور شود، وحدتی که در عمل و بالقوه می‌تواند تمام بازیگران دولتی و حتی بازیگران غیر دولتی در کشور را در ادامه عملیات علیه ستیزه جویان متحد کند، به ویژه این که حمله امروز از سوی جامعه جهانی هم محکوم شده است.

واکنش مردم به این حمله در شبکه‌های اجتماعی نیز بی‌سابقه است و از نظر تبلیغاتی می‌تواند در این اتحاد ملی موثر باشد و در عمل علیه نیروهای طالبان عمل کند.

مطالب مرتبط