پلیس اسرائیل ده نفر از اعضای گروه تندرو و ضد عرب لهاوه را دستگیر کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس اسرائیل هفته پیش سه نفر از اعضای لحاوه را به اتهام آتش زدن یک کلاس در مدرسه‌ای در بیت‌المقدس دستگیر کرد

پلیس اسرائیل امروز (سه‌شنبه ۲۵ آذر، ۱۶ دسامبر) اعلام کرد که ده نفر از اعضای گروه تندرو و ضد عرب لهاوه را دستگیر کرده است.

در بیانیه پلیس اسرائیل آمده است که این افراد به دلیل "تحریکات غیرقانونی و دعوت به اقدامات نژادپرستانه" دستگیر شده اند.

این افراد در خانه‌هایشان در شهرهای پتخ تیکوا، نتیوت، بیت‌المقدس و آبادی‌های یهودی نشین در کرانه باختری اشغالی دستگیر شدند.

پلیس همچنین کامپیوتر این افراد را توقیف کرده است.

در میان دستگیر شدگان بنتسی گوپستاین رهبر لهاوه هم دیده می شود که در شهر نا آرام الخلیل در کرانه باختری زندگی می‌کند.

آقای گوپستاین پیش از این گفته بود اقدامات لهاوه غیر قانونی نیستند و کمیته امنیت داخلی شین بت را متهم کرده بود که قصد پرونده سازی برای لهاوه دارد تا "فعالیت مقدس این گروه برای نجات دختران اسرائیل" را متوقف کند.

ایتامار بن گویر وکیل آقای گوپستاین هم انگیزه این این دستگیری ها را سیاسی دانست و "چپ" ها را متهم کرد که پلیس را برای این دستگیری ها زیر فشار قرار داده اند؛ علیرغم اینکه لهاوه گروهی "قانونی است که علیه همسان‌سازی [قومی و فرهنگی] مبارزه می کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption ممانعت پلیس از ورود بنتزی گوپستاین رهبر لحاوه (چپ) از ورود به مسجدالاقصی

نمایندگان چپ پارلمان اسرائیل لهاوه را گروهی "تروریستی" می دانند و خواستار غیرقانونی شدن آن هستند.

هفته پیش سه نفر دیگر از اعضای لهاوه دستگیر شدند، آنها مظنون به آتش زدن یک کلاس درس در مدرسه‌ای هستند که دانش آموزان عرب و اسرائیلی در کنار هم درس می خوانند، مدرسه‌ای که نمونه‌ای نادر از همزیستی مسالمت آمیز در بیت المقدس است.

در این حمله به کلاس درس آسیب جدی وارد شد و بر دیوارهای آن شعارهایی مثل "مرگ بر اعراب" و "همزیستی با سرطان معنی ندارد" نوشته شده بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و دیگر اعضای ارشد دولت اسرائیل حمله به این مدرسه را که بیش از ششصد دانش آموز دارد و بر خط سبز واقع است محکوم کردند.

خط سبز بخش غربی و شرقی بیت المقدس را از هم جدا می کند.

گروه لهاوه دنباله رو افکار مئیر کاهان یک خاخام ضد عرب هستند که حزب "کاخ" او در اسرائیل غیرقانونی اعلام شده است.

مئیر کاهان در سال ۱۹۹۰ در نیویورک ترور شد اما هنوز در بین تندروان یهودی دنباله‌روهایی دارد.