کبیری خواستار بازگشت مهاجران به وطن تا زمان انتخابات شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای کبیری خواستار شرکت فعالانه مهاجران در انتخابات پارلمانی شد

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از مهاجران تاجیک در خارج کشور دعوت کرد که تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی به وطن بازگردند.

محی‌الدین کبیری که روز سه‌شنبه‌ 16 دسامبر در انجمن 11 ام حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف دولت تاجیکستان، سخنرانی می‌کرد، گفت 90 درصد مهاجران تاجیک امکان شرکت در انتخابات پارلمانی سال آینده را ندارند.

آقای کبیری گفت که طبق آمار اداره مهاجرت روسیه، در این کشور یک میلیون و 200 هزار تن از مهاجران تاجیک کار و زندگی کرده و تعداد زیادی از اتباع تاجیک برای دریافت کار در قزاقستان و کشورهای دیگر به سر می‌برند.

او گفت که بر اساس اطلاع کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان، تعداد انتخابکندگان این کشور 4 میلیون و 25 هزار نفر بوده است. به این ترتیب، بیش از 40 درصد رأی‌دهندگان تاجیکستان در خارج از کشور اقامت دارند.

ضمنا، در پی اصلاح قانون “انتخابات مجلس عالی تاجیکستان” در تابستان سال جاری تنها نمایدگیهای دیپلماتیک این کشور در ممالک خارجی حق تشکیل مراکز رأیدهی برای انتخابات را دارند.

طبق این سند حقوقی، در انتخابات پارلمانی سال آینده تاجیکستان در روسیه تنها سه مرکز رأیدهی در شهرهای مسکو، اوفه و یکاترین‌بورگ افتتاح خواهد شد. این در حالیست که در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در ماه نوامبر 2013 تعداد مراکز رأی دهی در روسیه 24 عدد بود.

در همین حال، شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان، از کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی دعوت کرد، تا “برای شرکت همه شهروندان کشور، از جمله آنهایی که در بیرون از تاجیکستان هستند” شرایط مساعدی را فراهم کند.

آقای ظهوراف که در هفته گذشته به هنگام بررسی و تأیید رئیس، معاون و اعضای کمیه در اجلاس پارلمان صحبت می‌کرد، گفت: "نشان دهید که روز به روز، سال به سال جمعیت ما دموکراتیک می‌شود، همان طوری که رئیس جمهوری دستور داده است، انتخابات باید شفاف و آزاد گذرد."

اما او مشخصا نگفت که از کدام راه شهروندان تاجیک که در خارج از کشور به سر می‌برند، در انتخابات مجلس نمایندگان و مجالس محلی تاجیکستان شرکت خواهند کرد.

به اعتقاد کارشناسان، بخش عمده مهاجران کاری تاجیک در کشورهای خارجی که تعدادشان بیش از یک میلیون نفر خوانده می‌شود، به خاطر شرکت در انتخابات به وطن بازنخواهند گشت.

اما محی‌الدین کبیری، رهبر زب نهضت اسلامی تاجیکستان، گفت که در صورت عدم شرکت مهاجران در انتخابات این افراد می‌توانند از نزدیکان و پیوندان خود دعوت کنند که در انتخابات به پشتبانی از حزب نهضت اسلامی رأی بدهند.

ضمنا، در انجمن 11 ام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان فهرست 28 نفری نامزدهای این حزب به انتخابات پارلمانی بررسی و تصویب شد.

چون در انتخابات قبلی در سال 2010 آقای کبیری در صدر فهرست و سعیدابراهیم نظر، محمدجان نوری (پسر سعید عبدالله‌ نوری)، مهمدعلی هیت و ظرفا رحمانی در رده‌های بعدی قرار دارند.

زب نهضت اسلامی تاجیکستان حالا دومین حزب سیاسیست که چون حزب حاکم خلق دموکرات فهرست 28 نفری نامزدها را پیشنهاد کرده است. در فهرست احزاب سوسیالیست و اصلاحات اقتصادی 6 نفری نامزدها پیشنهاد شده‌اند.

انتخابات مجلس نمایندگان و مجالس محلی تاجیکستان روز 1 مارس سال آینده برگزار شده و زمان انتخابات برای مجلس ملی روز 27 مارس سال 2015 تعیین شده است.

مطالب مرتبط