کتاب مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، خبرنگار آمریکایی را به دادگاه کشاند

حق نشر عکس Getty
Image caption خبرنگار نیویورک تایمز به دادگاه احضار شده تا در مورد اطلاعات کتابش توضیح بدهد.

یک قاضی فدرال آمریکا جیمز رایزن خبرنگار نیویورک تایمز را به دادگاه احضار کرده تا در مورد درز کردن موضوع عملیات ناموفق سیا درباره برنامه هسته‌ای ایران در کتابش پاسخ دهد.

خبرگزاری رویترز نوشته است پرونده آقای رایزن که در کتابش جزییاتی از این عملیات ناموفق را منتشر کرده به سنگ محکی برای موضوع آزادی رسانه‌ها در آمریکا تبدیل شده است.

او در این کتاب ادعا می‌کندسازمان سیا برای بازداشتن ایران از 'ساخت سلاح اتمی' از طریق یک متخصص هسته‌ای روس به ایران نقشه‌های ساخت سلاح اتمی فروخته و در جایی از این نقشه‌ها اشکالی ایجاد کرده تا تلاش ایرانی‌ها برای استفاده از نقشه‌ها و ساختن سلاح اتمی به جایی نرسد.

او می‌گوید یک آمریکایی که برای انتقال این نقشه‌ها به ایران اجیر شده بود ایرانی‌ها را از موضوع با خبر می‌کند و نقشه آمریکایی‌ها نقش برآب می‌شود.

به گزارش رویترز بازپرسان گفته‌اند به نظر می‌رسد آقای رایزن قصد ندارد در مورد افشای هویت منبعش کوتاه بیاید.

او امروز در دادگاه گفت ما قصد داریم از آقای رایزن بپرسیم که آیا با فردی که این اطلاعات مشخص را برای کتاب "وضعیت جنگی" در اختیارش گذاشته، قرارداد عدم افشا امضا کرده است.

دادستان همچنین گفته که از آقای رایزن در مورد ارتباطش با جفری استرلینگ، افسر سابق سازمان سی‌آی‌ای سوال خواهد شد و این که آیا با او ارتباط رسانه‌ای غیرمحرمانه داشته است.

آقای استرلینگ اکنون به اتهام درز دادن اطلاعات این سازمان به بیرون در حال محاکمه است.

Image caption کتاب رایزن درباره عملیات ناموفق سیا درباره پرونده هسته‌ای ایران است.

لئونی برینکما، قاضی شهر واشنگتن امروز سه‌شنبه در یک جلسه دادرسی به جیمز رایزن دستور داد در دادگاهی که پنجم ژانویه برگزار می‌شود، حاضر شود تا در مورد این‌ که به کدام‌ سوالات وکلای استرلینگ پاسخ می‌دهد صحبت کند. وکیل آقای رایزن گفته اگر برای موکلش احضاریه‌ای صادر شود، او در دادگاه حاضر خواهد شد.

وکلای استرلینگ، مامور سابق سیا گفته‌اند آنها سوالات زیادی از آقای رایزن دارند و نمی‌توانند سوال‌هایشان را فقط به آنچه دادستان گفته محدود کنند. قاضی برینکما گفته می‌خواهد قبل از محاکمه استرلینگ در ماه ژانویه مطمئن شود شهادت رایزن، خدشه‌ناپذیر است.

رویترز و سایر رسانه‌ها هفته گذشته از قول منبع مطلع از حکم دادگاه گزارش داده‌اند که اریک هولدر دادستان کل آمریکا قصد ندارد جیمز رایزن را مجبور کند هویت منبع محرمانه‌اش را فاش کند. دولت آقای اوباما پیش از این برخی افراد را به خاطر درز دادن غیرقانونی اطلاعات تحت تعقیب قرارد داده است.

سال گذشته جنجال بر سر شنود و ضبط مکالمات خبرنگاران آسوشیتدپرس از سوی وزارت دادگستری، دادستان کل آمریکا را با انتقادهای شدید مواجه کرد. منتقدان این کار را به عنوان مداخله‌ شرم‌آور در آزادی رسانه‌ها محکوم کردند.

اریک هولدر دادستان کل آمریکا اوایل سال ۲۰۱۴ گفته بود در دوران حضورش در دادستانی هیچ خبرنگاری به خاطر انجام وظیفه‌اش در گردآوری اطلاعات زندانی نشده است.

جیمز رایزن کتابش را با عنوان وضعیت جنگی؛ تاریخ محرمانه سازمان سیا و دولت بوش، در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد.

او در سال ۲۰۰۶ همچنین به علت استفاده از منابع دقیق در گزارش‌هایش که طی آنها به مرز میان حفظ حقوق شهروندی و شنود مکالمات به قصد مبارزه با تروریسم اشاره شده بود، مشترکا برنده جایزه پولیتزر شد.

مطالب مرتبط