رهبر معنوی در تبعید بودائیان تبت: ممکن است آخرین دالایی لاما باشم

حق نشر عکس AP
Image caption بسیاری از تبتی‌ها، نسبت به دالایی لاما وفادار هستند

دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید بودائیان تبت می‌گوید که ممکن است آخرین فردی باشد که چنین لقبی را عهده‌دار می‌شود.

دالایی لاما در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که بهتر است چنین سنت دیرینه‌ای در زمانی که "یک دالایی لاما"ی محبوب سر کار است، متوقف شود.

دالایی لاما گفت این که دالایی لامای دیگری بعد از او انتخاب شود، به شرایط پس از مرگ او ربط دارد و این روند به عهده مردم تبت است.

دالایی لاما عنوان رهبر دینی تبت از قرن چهاردهم میلادی به بعد است و به اعتقاد بوداییان تبتی، در هر دوره، این مقام از طریق تناسخ روح یا خرد جمعی تمامی دارندگان قبلی این مقام، به دالایی لامای زمان منتقل می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption گیالتسن نوربو، پانچن لامای انتخاب شده توسط دولت چین است

مقام‌های چین بارها اعلام کرده‌اند که دالایی لامای بعدی را آنها انتخاب خواهند کرد.

در میان بودائیان تبت، پانچن لاما، از لحاظ اهمیت در رده بعد از دالایی لاما قرار دارد و این فرد، نقش کلیدی در تعیین دالایی لامای بعدی ایفا می‌کند.

دالایی لاما در سال ۱۹۹۵ یک پسر جوان را به عنوان پانچن لاما انتخاب کرد اما چین این گزینه را رد کرد و فرد دیگری را به عنوان پانچن لاما انتخاب کرد. از آن زمان، از محل زندگی گزینه مورد نظر دالایی لاما خبری در دست نبوده است.

ترغیب دموکراسی در چین

رهبر معنوی بودائیان تبت که ۷۹ سال دارد، در این مصاحبه گفت که به نظر او بریتانیا، به دلایل مالی، موضعی نرم در برابر چین در مورد تظاهرات اخیر هنگ کنگ اتخاذ کرد.

او افزود که جامعه جهانی باید تلاش بیشتری برای ترغیب دموکراسی در چین بکند.

دالایی لاما در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی گفت "چین می‌خواهد به جریان اصلی اقتصاد جهانی بپیوندد و باید از آنها استقبال کرد، اما جهان آزاد مسئولیت اخلاقی دارد تا چین را وارد جریان اصلی دموکراسی نیز کند که این به نفع چین نیز هست."

حق نشر عکس AP
Image caption مقام‌های چین بارها اعلام کرده‌اند که دالایی لامای بعدی را آنها انتخاب خواهند کرد

چین، تبت را همواره بخشی از خاک خود دانسته، اگر چه پیش از قرن بیستم، تبت برای مدتی طولانی خودمختار بود.

بسیاری از اهالی تبت خود را به دالایی لاما وفادار می‌دانند اما دولت چین تلاش کرده تا اعتبار او را در میان مردم تبت خدشه‌دار کند.

در سال ۱۹۵۶، مردم تبت علیه آنچه که فشار دولت چین بر دولت محلی خود می دانستند قیام کردند که تا سال ۱۹۵۹ و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، در سال ۱۹۵۹ دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبت، این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

چین، دالایی لاما را "جدایی‌طلب" می‌خواند اگرچه خود او طرفدار "راه‌حل میانه" با چین است که مطابق آن به تبت خودگردانی داده شود، بدون اینکه از چین مستقل شود.

دالایی لاما از سال ۲۰۱۱ به این سو دیگر عهده‌دار مسئولیت‌های سیاسی نیست.

لوبسانگ سانگی، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا، در سال ۲۰۱۱ به عنوان نخست وزیر دولت در تبعید تبت معرفی شد و مسئولیت امور سیاسی تبتی‌ها را که پیش از این در اختیار دالایی لاما بود، بر عهده گرفت.

مطالب مرتبط