نخست‌وزیر پاکستان قول پاکسازی کشورش از تروریسم را داده است

حق نشر عکس AFP

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، قول داده است تا کشورش را از تروریسم پاکسازی کند.

آقای شریف که در جلسه‌ای با حضور رهبران احزاب اصلی پاکستان سخن می‌گفت تاکید کرد که تمامی کشور متحد است تا تلاش کودکان این کشور برای تحصیل بی‌ثمر نماند.

سخنان نخست وزیر پاکستان یک روز پس از حادثه حمله افراد مسلح به یک مدرسه در پیشاور، صورت می گیرد. در این حادثه بیش از ۱۳۰ دانش آموز و تعدادی از کارکنان و معلمان مدرسه کشته شدند.

حق نشر عکس AFP

همزمان در پاکستان مراسم تدفین قربانیان این حمله برگزار شده است.

در این مراسم، جمعیت سوگوار در اطراف تابوت‌های گل‌آذین قربانیان تجمع کردند در حالیکه خانواده‌های زخمی‌های واقعه در بیمارستان نگران خبر وضعیت عزیزانشان هستند.

به احترام قربانیان این حمله، نخست وزیر پاکستان سه روز عزای عمومی اعلام کرده و پرچم‌ پاکستان در داخل و بر فراز ساختمان سفارتخانه‌های آن کشور در خارج به حالت نیمه افراشته در آمده است.

همچنین گزارش شده است که نیروهای ارتش نیز عملیاتی را علیه پیکارجویان منطقه به اجرا گذاشته است.

همزمان، ژنرال راحیل شریف، رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان امروز (چهارشنبه) برای گفتگو با مقامات افغانستان وارد کابل شده‌ است.

در پی انتشار خبر حمله روز گذشته، رهبران جهان نسبت به این حادثه که مرگبارترین حمله طالبان در پاکستان است ابراز انزجار کرده‌اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت که تروریست‌ها "یک بار دیگر ماهیت تبهکار خود را نشان دادند" و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد این حمله را "یک اقدام هولناک و بزدلانه" خواند.

نخست وزیر هند هم عمیق‌ترین مراتب همدردی کشورش را ابراز کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان (افغانستان) هم این حمله و کشتار دانش‌آموزان پاکستانی را محکوم کرده است.

'خون فرزندان ما'

حق نشر عکس AP

نخست وزیر پاکستان پیشتر از حادثه روز گذشته به عنوان "فاجعه ملی کار وحشی‌ها" نام برد و قول داد که مسببان به جزای اعمالشان خواهند رسید.

او گفت: "انتقام هر قطره خونی که امروز از تن فرزندان ما جاری شده را خواهیم گرفت."

سفارتخانه های پاکستان پرچم های این کشور را به حالت نیمه برافراشته در خواهند آورد.

حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط