تحقیق السویدی: نظامیان بریتانیایی با بازداشت‌شدگان عراقی 'بدرفتاری' کردند

حق نشر عکس pa
Image caption ساز‌مان‌های مدافع حقوق بشر بارها نظامیان بریتانیایی را متهم کرده‌اند که با سربازان عراقی بدرفتاری کرده‌اند

نتایج یک تحقیق و تفحص دولتی که از مدت ها قبل در بریتانیا در جریان بوده، تایید کرده که نظامیان بریتانیایی بعد از نبردی در سال ۲۰۰۴، با ۹ عراقی که در بازداشت آنها بوده‌اند، بدرفتاری کرده‌اند.

اما این تحقیق، این اتهام که نظامیان بریتانیایی بازداشتیان را به قتل رسانده باشند، "دروغی عمدی" خوانده است.

این تحقیقات که به السویدی موسوم است می گوید که اتهام دست داشتن این سربازان در قتل و شکنجه "گمانه‌زنی بدون پشتوانه" و "کاملا بی اساس" است٬ اما تائید شده که این نظامیان با ۹ عراقی که در بازداشت آنها بودند٬ بدرفتاری کرده اند.

ادعا شده بود ۲۰ سرباز عراقی که در سال ۲۰۰۴ پس از درگیری در نزدیکی مجار الکبیر به اسارت سربازان بریتانیایی در آمده بودند٬ کشته و مثله شدند.

تحقیقات در مورد این ادعا از سال ۲۰۰۹ آغاز شده و تا کنون بیش از ۲۴ میلیون پوند هزینه داشته است.

تایان فوربز که این تحقیق زیر نظر او انجام شده می گوید که بازداشت شدگانی که ادعا می‌کنند توسط سربازان بریتانیایی شکنجه شده و مورد بدرفتاری و همچنین اعدام‌های ساختگی قرار گرفته اند٬ شواهدی ارائه کرده‌اند که "بشدت غیراصولی" و "کاملا عاری از واقعیت" است.

با این حال در گزارش این تحقیق آمده که رفتار برخی از این سربازان با بازداشت شدگان "پایین‌تر از آن استانداردی بوده که از ارتش بریتانیا انتظار می‌رود."

در این گزارش آمده:

باید حریم خصوصی بازداشت شدگان هنگام بازرسی بدنی بیشتر حفظ می‌شد و باید در بدو بازداشت غذای مناسبی به آنها داده‌ می‌شد.

نباید آنها را پیش از بازجویی از خواب محروم می‌کردند و نباید هنگام بازجویی بر سر آنها فریاد می‌زدند.

هنگامی که توجیهی امنیتی نبوده٬ نباید آنها را با زدن عینک‌های با شیشه پوشیده مجبور به ندیدن می‌کردند.