کشف یک گور جمعی اعدامیان داعش در سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر دیرالزور مرکز استانی به همین نام است و یکی از مراکز نفتی مهم سوریه به شمار می‌رود

اجساد بیش از ۲۳۰ نفر در یک گور جمعی در حوالی شهر دیرالزور سوریه پیدا شده است.

نهاد ناظر حقوق‌بشر در سوریه که دفتر مرکزی آن در بریتانیا است می‌گوید این اجساد متعلق به افراد یک قبیله است که با شبه نظامیان جهادگرا نظیر داعش می‌جنگیده‌اند و توسط آنها به قتل رسیده‌اند.

این واقعه که به نظر می‌رسد تابستان گذشته روی داده باشد و تنها هنگامی برملا شد که اعضای دیگر این قبیله اهل تشیع) از اسارت گروه دولت اسلامی رهایی یافته و به محل سکونت‌شان بازگشته‌اند.

شاهدان عینی که در زمان درگیری گروه های جهادی در منطقه الموحسن، ازتوابع شعر دیرالزور، حضور داشته‌اند می‌گویند به چشم خود سرهای بریده شده را دیده‌اند که بر دیوارهای شهر آویزان شده بود و شبه‌نظامیان را در حال حفر کردن گودال‌های عمیق دیده‌اند.

ویدئوهایی هم که از این واقعه منتشر شدند نشان می‌دهند که نیروهای داعش اعدام دسته جمعی از اعضای یک قبیله شیعه را ترتیب می‌دهند.

اوایل ماه نوامبر گذشته، ابوبکر البغدادی، رهبر دولت اسلامی (داعش) در فرمانی به باقی‌ماندگان این قبیله اجازه بازگشت به محل سکونت‌شان را داد به شرط آن که همگی خلع سلاح شوند، دیگر تجمعی تشکیل ندهند و همه "مرتدان" را به داعش معرفی کنند. در بیانیه رهبر داعش تاکید شده است که مجازات "خائنان" به این شروط مرگ خواهد بود.

نهاد ناظر حقوق‌بشر سوریه گزارش کرده که اکثریت اجساد این گور جمعی متعلق به غیرنظامیانی است که با بیرحمی به قتل رسیده‌اند.

سازمان ملل متحد پیش تر اعلام کرده بود که گزارش‌هایی مبنی بر وجود یک گور دسته‌جمعی در ماه اوت امسال دریافت کرده است.

با برملا شدن این گور جمعی، شمار کشته شدگان قبایل شیعه تنها در تابستان گذشته به ۹۰۰ نفر رسید در حالی که هنوز از سرنوشت صدها نفر دیگر خبری در دست نیست.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط