اهالی روستایی در چین خواستار اخراج یک پسر حامل ویروس اچ‎‌آی‌وی شده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان جهانی بهداشت می گوید در چین ۸۰۰ هزار حامل اچ آی وی وجود دارد

بنابر گزارش رسانه‌های دولتی چین، ساکنان روستایی در استان سیچوان این کشور از مقامات خواسته‌اند یک پسر هشت ساله مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی را از ساکنان دهکده جدا کنند.

کان کان با پدربزرگ و مادربزرگش، که در تلاش مراقبت و حفظ جان او هستند، زندگی می‌کند.

مردم محلی گفته‌اند او در سراسیمه در خیابان‌ها می‌دود و اخیر نیز به دست به آتش‌بازی زده است.

در پی نشر مطلبی در روزنامه "جوانان پکن"، ده‌ها هزار نفر نظر خود را درباره قضیه این پسر هشت ساله بیان کرده‌اند.

گزارش شده است که مقامات درصدد برگزاری برنامه‌های آموزشی برای ساکنان روستا هستند.

گفته می‌شود تبعیض علیه بیماران ایدز در چین یک امر معمولی است. ویروس اچ آی وی می‌تواند به بیماری ایدز منجر شود.

این روزنامه می‌گوید این پسر هشت ساله که از او با نام مستعار کان کان یاد شده، زمانی که مادرش حامله بود، ویروس اچ آی وی گرفته است اما وقتی پنج ساله بود مورد آزمایش ابتلا به ویروس اچ آی وی قرار گرفت.

مادر و ناپدری او در استان‌های دیگر کار می‌کنند و او در نزدیکی شهر سیچنگ با پدربزرگ و مادر بزرگی که با وی روابط خونی ندارند زندگی می‌کند. پدربزرگ و مادر بزرگ کان کان، ناپدریش را در کودکی به عنوان فرزند خوانده پذیرفته بودند.

روزنامه جوانان پکن می‌نویسد کان کان به مدرسه نمی‌رود و وقت خود را صرف بازی در جنگل می‌کند. به گفته این روزنامه او خانه خود، انباشته‌های علف و منبع سوخت ده را، آتش‌ زده است.

این روزنامه از او نقل قول کرده است که گفته "کسی با من بازی نمی‌کند بنابر این من فقط با خودم بازی می‌کنم."

پسر "ترسناک"

روز ۷ دسامبر (۱۶ آذر) ۲۰۳ نفر از اهل روستا با امضای طوماری از مقامات خواستند "با انجام تدابیر پیشگیری کننده، کان کان را از روستا به جای دیگر انتقال دهند و از سلامتی روستاییان و کودکان حمایت کنند."

در این بیانیه که در رسانه دولتی بخشهایی از آن منتشر شده است آمده که "کان کان که اچ آی وی را از مادرش گرفته است، حالا باعث ترس در میان جمعیت ده می‌شود."

روزنامه جوانان پکن تصویری منتشر کرده که کان کان امضای طومار توسط پدر بزرگش را مشاهده می‌کند. این روزنامه بعدا گفت "او به خانه دوید و خود را روی رختخواب انداخت و سکوت اختیار کرد."

وانگ ییشو، از مقامات حزب کمونیست روستا به این روزنامه گفت: "همه دلشان برای او می‌سوزد. او بی‌گناه است؛ او فقط یک کودک است. اما این که او ایدز دارد در روستا ترس زیاد ایجاد می‌کند. نمی دانیم که چه باید بکنیم"

روستاییان به روزنامه گفته‌اند می‌ترسند که اگر این پسر با کودکانشان از نزدیک تماس گیرد آنها نیز ایدز خواهند گرفت. یکی از آنها کان را یک"بمب زمانی" توصیف کرد.

پدر بزرگ کان کان در پاسخ به سوال یک روزنامه دیگر درباره اینکه چرا او طومار را امضا کرده، گقته است او سالخورده و بیمار است و "شرایطی برای مراقبت و حفظ این کودک" ندارد. او همچنین گفته که از محل اقامت پدر و مادر نوه‌اش اطلاعی ندارد.

"فقدان آگاهی"

قضیه کان کان موجب بحثهای داغی در سایت چینی وایبو، یک سایت شبیه تویتر، شده است. واکنشها در این سایت ترکیبی از شک و تردید، همدردی برای روستاییان، و ترحم برای کان کان، بوده است.

بیشترین نظرات درباره علت گرفتاری این پسر هشت ساله بوده است. یکی از کاربران این سایت پرسیده است: "چنین بچه کوچکی؛ چطور او توانسته ایدز بگیرد؟"

اما بسیاری از کاربران هم با ابراز همدردی با کان کان، رفتار روستاییان را محکوم کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در این اواخر در چین برای بالا بردن سطح آگاهی مردم در باره اچ آی وی و ایدز برنامه‌هایی راه‌اندازی شده است

یکی از کاربران دیگر گفته است "این چیز برای بسیاری از مردم که اطلاع کافی (درباره موضوع) ندارند اتفاق می‌افتد و مسئله این است که نیاز به آموزش بیشتری برای جلوگیری از چنین وضعیتی وجود دارد تا از تکرار آنها جلوگیری به عمل آید."

یک مقام محلی به روزنامه گفته است که مقامات در نظر دارند "یک دوره آموزش ایدیولوژیک" برای روستاییان برگزار کنند و سازمانی را پیدا کنند که کان کان را تحت مراقبت بگیرد، بویژه به خاطر اینکه پدر بزرگ و مادر بزرگ او افراد سالمند هستند.

ناظران می‌گویند اگرچه دولت چین تلاش کرده است با تصویب قوانین و سایر فعالیت‌ها از تبعیض بیماران جلوگیری کند اما تبعیض علیه مبتلایان اچ آی وی و ایدز در این کشور هنوز امری رایج است.

ماه اوت دو مسافر مبتلا با اچ آی وی علیه یک شرکت هواپیمایی دولتی که مانع ورود آنان به هواپیما شده بود به دادگاه شکایت بردند.

اوائل ماه جاری سازمان جهانی بهداشت گفت چین موفقیت‌هایی در زمینه جولگیری و درمان اچ آی وی به دست آورده است اما باید فعالیت‌های بیشتری انجام شود. بر مبنای محاسبه سازمان جهانی بهداشت در چین ۸۰۰ هزار مبتلای به اچ آی وی وجود دارد.

مطالب مرتبط