دولت خانه اقوام شورشیان چچنی را خراب کرد

حق نشر عکس BBC World Service

در روستای یاندی در جمهوری چچن که چندین خانه در آتش سوخته و نابود شده است، خیابان ها خلوت ولی به شدت زیر نظر هستند.

به دنبال انفجار مرگبار اخیر در شهر گروزنی مرکز چچن، رمضان قدیرف، رئیس جمهوری چچن دستور داد که به تلافی این بمبگذاری خانه های اقوام پیکارجویان اسلامگرا را منهدم کنند.

به فاصله پنج دقیقه پس از اینکه ما به یکی از این خانه های ویران شده وارد شدیم یک خودروی نظامی حامل چندین فرد مسلح به محل رسید. آنها مدارک ما را به دقت بازرسی کردند.

داخل خانه کاملاً سوخته و همه جا سیاه بود. وسایل و مبلمان نیمه سوخته و لباس های ساکنان آن در گوشه و کنار خانه پراکنده بود. بعضی از قسمت های سقف فرو ریخته بود.

ساکنان برخی از این خانه ها توانسته بودند بخشی از وسایل خود را از آتش سوزی نجات دهند ولی برخی دیگر چاره ای نداشتند جز اینکه خود را از معرکه دور کرده و نابودی خانه و اموال خود را نظاره کنند.

دولت چچن می گوید این خانه ها متعلق به اقوام پیکارجویان اسلام گرایی است که در بمبگذاری روز ۴ دسامبر دست داشتند. در جریان این انفجار در شهر گروزنی ۱۴ نفر از پرسنل نظامی و نیروهای امنیتی کشته شدند.

حق نشر عکس BBC World Service

ما با صاحب یکی از این خانه ها صحبت کردیم. این زن گفت پسرش دو سال پیش به شورشیان اسلامگرای چچن پیوسته است. نام پسر او در میان پیکارجویانی که به گروزنی حمله کردند نیست. ولی هویت چند نفر از پیکارجویانی که در این حمله کشته شدند هنوز شناسایی نشده است.

داستان پسر این زن نمونه ای از سرگذشت بسیاری از جوانان چچنی است که به شورشیان می پیوندند. به گفته مادرش دو بار او را بازداشت کرده و به زندان انداختند و در دوران زندان شکنجه شده است. مادرش معتقد است که به همین دلیل او به شورشیان پیوسته است.

حق نشر عکس BBC World Service

وسط گفتگو با این زن، دوباره مأموران انتظامی از راه رسیدند و به بهانه انجام بازرسی مجدد ما را از محل دور کردند. اما بعد به ما اجازه داده شد که به ساختمان های سوخته برگردیم البته دو مأمور به شدت مسلح نیروی امنیتی فدرال روسیه ما را همراهی کردند.

اقوام صاحب یک خانه دیگر که ویران شده به ما گفتند که این خانواده مجبور شده است که از روستا برود.

حق نشر عکس BBC World Service

یک مرد سالخورده می گفت: "اینجا ما امنیت و آرامش نداریم." او نیز مثل تعداد دیگری که ما با آنها صحبت کردیم می گفت که اقوام و خانواده پیکارجویان تقصیری ندارند، آنها نمی توانند فرزندانشان را کنترل کنند و یا جلوی فعالیت آنها را بگیرند.

بسیاری در چچن معتقدند ویران کردن خانه اقوام پیکارجویان بر دامنه خشونت خواهد افزود چون از این پس شورشیان این اقدامات را که سرکوب مردم بی گناه می دانند، با حملات بیشتر تلافی خواهند کرد.

موقعیکه روستای یاندی را ترک می کردیم چند خودروی نظامی به سمت روستا می رفتند. بعداً از خبرنگاران دیگر شنیدیم که نیروهای امنیتی این روستا را محاصره کرده و به آنها اجازه ورود نداده اند.

مطالب مرتبط