سیاستمدار هلندی برای 'اشاعه نفرت نژادی' تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد

حق نشر عکس d

خرت ویلدرز، سیاستمدار جنجالی هلندی و رهبر حزب آزادی به اتهام اشاعه تنفر و تبعیض نژادی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است.

این اتهام در رابطه با اظهارات آقای ویلدرز درباره مراکشی های ساکن هلند طی یکی از جلسات حزب در اوایل سال جاری مطرح شده است.

خرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی در هلند که به داشتن مواضع ضد اسلام شهرت دارد، در سخنرانی خود خطاب به هواداران حزب گفت: "چه کسی دلش می خواهد جمعیت مراکشی ها در کشور کاهش یابد؟"

آقای ویلدرز بعد از شنیدن واکنش مثبت هواداران گفت: "من درستش می کنم."

بسیاری از مردم هلند این سخنرانی را عبور از خط قرمز و به مثابه تبعیض نژادی علیه بخشی از جامعه هلند تلقی کردند.

بیش از ۶۴۰۰ نفر از مردم هلند در یک نامه شکایات خود را نسبت به این سخنرانی با دفتر دادستانی عمومی مطرح کردند.

آقای ویلدرز با انتشار بیانیه ای اتهامات را "تمسخرآمیز" توصیف کرد و گفت: "دادستان عمومی بهتر است به جای من جهادی‌ها را تحت تعقیب قانونی قرار دهد."

آنا هولیگان، خبرنگار بی‌بی‌سی در هلند می گوید که منظور خرت ویلدرز اتباع هلندی هستند که اخیرا برای پیوستن به گروه های جهادی در عراق و سوریه، از جمله گروه دولت اسلامی (داعش) به این کشورهای سفر کرده اند.

آقای ویلدرز قبلا هم به اتهام اشاعه تنفر و تحریک مردم علیه مسلمانان پایش به دادگاه کشیده شده بود، اما در ۲۰۱۱ از این اتهامات تبرئه شد.

او در فیلمی که در ۲۰۱۰ ساخته بود گفته بود که می‌خواهد جلوی چاپ قرآن و ساخت مساجد در هلند را بگیرد تا از آنچه "هویت مسیحی، یهودی اروپا" می خواند، محافظت کند.

مسلمانان مقیم هلند که اکثرا ترکیه ای و مراکشی تبار هستند، شش درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

از دهه ۱۹۷۰ جمعیت مسلمانان هلند به طور چشمگیری افزایش کرده است و میزان زاد و ولد در میان خانواده‌های مسلمان در مقایسه با سایر هلندی ها بالاتر است.